رسیدگی به شکایت‌های انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان پایان یافت

Image caption کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته که رای برخی محلات باید بازشماری شود

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که روند بررسی بیش از ۲۹۰۰ شکایتی که از سوی نامزدهای شوراهای ولایتی به این کمیسیون ارائه شده بود، پایان یافته است.

رسیدگی علنی به شکایت‌های مطرح شده از هفته پیش آغاز شده بود و نامزدان معترض و یا نمایندگان آنها در جریان رسیدگی حضور داشتند.

صبغت الله تمیم، رئیس تحلیل و بررسی شکایت‌های این کمیسیون می‌گوید که بر اساس تصمیم آنها رای برخی از محلات باید در کمیسیون‌های ولایتی بازشماری شود.

او گفت اگر شمارش مجدد این آرا در زمان پیش بینی شده انجام شود، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تا پایان هفته آینده نتیجه بررسی‌های خود را به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواهد فرستاد، در غیر آن صورت این روند ممکن است تا بعد از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور به تعویق بیافتد.

انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان در روز شانزدهم ماه حمل سال جاری و هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. اعضای این شوراها برای یک دوره پنج‌ساله انتخابات می‌شوند.

نگرانی از تقلب و ادامه یارگیری‌ها

Image caption نگرانی‌های از احتمال تقلب در روند برگزاری انتخابات مطرح شده است

در همین حال شبکه نهادهای مدنی افغانستان و وزارت حج و اوقاف این کشور با برگزاری کنفرانسی در شهر کابل به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و نگرانی‌های مطرح شده در رابطه با احتمال تقلب در روند برگزاری آن پرداختند.

اشتراک کنندگان در این کنفرانس، اقدام به تقلب و تخطی در جریان رای‌گیری و شمارش آرای انتخابات را از نظر اسلامی ناروا دانستند.

از سوی دیگر در ادامه مبارزات انتخاباتی و در پانزدهمین روز از این رقابت‌ها، شماری از اعضای شورای علما و مجاهدین افغانستان و نیز بزرگان اقوام الکوزی و نیازی در دو گردهمایی جداگانه در کابل و قندهار، حمایت خود را از اشرف غنی احمدزی یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند.

شماری از زنان و بزرگان قومی بدخشان نیز در دو نقطه از کابل گرد هم آمدند و از عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز دور اول انتخابات حمایت کردند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است روز ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شود و دو نامزدی که در این دور با هم رقابت خواهند کرد، باید ۴۸ ساعت پیش از آن تاریخ مبارزات انتخاباتی خود را متوقف کنند.

مطالب مرتبط