کرزی خواستار کمک فوری به سیل‌زدگان شمال افغانستان شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته مقامات راه‌های زمینی به این ولسوالی مسدود شده و کمک به آسیب دیدگان تنها از مسیر هوایی مقدور است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور حکمی، کمیته‌ای را مسئول رسیدگی به وضعیت سیلاب زدگان ولایت بغلان در شمال این کشور کرد و از آنان خواست که به روند کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان شتاب بیشتری بدهند.

سیلاب روز گذشته در شمال افغانستان باعث مرگ دست کم ۸۰ نفر شد.

گزارش‌ها از تخریب ۲ هزار خانه و ناپدید شدن ۲۰۰ نفر دیگر حکایت داشت.

آقای کرزی به این کمیته دستور داده تا زمینه تدفین قربانیان حادثه و بازگشایی راه‌های حمل و نقل را که به دلیل جاری شدن سیلاب تخریب شده، فراهم کند و مواد غذایی و دارو به آسیب دیدگان این حادثه برساند.

عبیدالله رامین، نماینده مردم بغلان و رئیس کمیسیون منابع طبیعی و محیط زیست شورای ملی افغانستان که به محل حادثه رفته است به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون جسد ۸۰ نفر پیدا شده است.

او افزود که تاکنون آمار دقیقی از شمار ناپدیدشدگان وجود ندارد.

آقای رامین درباره شدت حادثه گفت که سیل تعدادی از روستاها را شسته و با خود برده و هیچ اثری از این روستاها باقی نمانده است.

او گفت که باغ‌ها، دام‌ها و زمین‌های کشاورزی در ولسوالی گذرگاه نور به شدت آسیب دیده و سیلاب به ولسوالی خوست و فرنگ نیز خسارت مالی وارد کرده است.

او افزود که در حال حاضر مردم به کمک دارویی و غذایی نیاز دارند و تا هنوز کمک قابل قبولی برای آسیب‌دیدگان انجام نشده و آنها نزد اقوام و بستگان خود پناه گرفته‌اند.

محمد قاسم حیدری، معاون اداره ملی مبارزه با حوادث افغانستان نیز درباره روند کمک رسانی به آسیب‌دیدگان گفت که توزیع مواد مورد نیاز از قبیل خیمه، پتو و کمک‌های اولیه آغاز شده و این اداره از نهادهای همکار در شمال افغانستان خواستار همکاری در روند کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان شده‌است.

مطالب مرتبط