تحقیق درباره مرگ 'نیروهای ویژه' ناتو در آتش خودی

در ولایت‌های جنوبی افغانستان بیشتر سربازان آمریکایی مستقر هستند

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

در ولایت‌های جنوبی افغانستان بیشتر سربازان آمریکایی مستقر هستند

ارتش آمریکا درحال تحقیق درباره گزارش مرگ پنج سرباز آمریکایی و دو افغان در اثر آتش خودی در جنوب افغانستان است و یک مقام آمریکایی گفته است که کشته ها جزو نیروهای ویژه بوده اند.

دریاسالار جان کربی گفت که آمریکا "دلایلی برای تقویت این ظن دارد که آتش خودی عامل حادثه بوده است، به خصوص آتش خودی از هواپیماها."

او گفت که تحقیقات در این زمینه در جریان است.

مقام های وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که سربازان کشته شده جزو نیروهای عملیات ویژه بوده اند.

این نیروهای ویژه مسئول درخواست پشتیانی هوایی هستند. براساس محدودیت های اعمال شده توسط رئیس جمهور حامد کرزی، آنها فقط وقتی می توانند چنین درخواستی بدهند که جانشان در خطر آنی باشد.

مقام های افغان می گویند که نیروهای ائتلافی خواستار پشتیبانی هوایی برای پس زدن حمله طالبان در ولایت زابل شده بودند.

به گفته دیوید لوین خبرنگار بی بی سی در کابل حادثه تازه در ناحیه ارغنداب که محل نزاع شدید طالبان و نیروهای بین المللی است اتفاق افتاد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پیشتر طالبان هم مدعی شد که واحدهای ناتو در منطقه مگزک در ولسوالی ارغنداب ولایت زابل در جنوب افغانستان هدف حمله هواپیماهای خودی قرار گرفتند.

یک سرباز و یک مترجم افغان هم در این حادثه کشته شدند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در جریان گذاشته شده و او برای خانواده های قربانیان دعا می کند.

او گفت:‌ "این حادثه باعث اندوه شدید ما در کاخ سفید شده.ٖ"

مقام های آمریکایی روز سه شنبه تایید کردند که این یکی از مرگبارترین حوادث در اثر آتش خودی در افغانستان است.

نیروهای تحت هدایت ناتو از سال ۲۰۰۱ در افغانستان مشغول نبرد با طالبان و سایر شورشیان بوده اند. پیکارجویان اخیر همزمان با طرح خروج نیروهای خارجی تا پایان سال جاری بر حملات خود افزوده اند.

ایساف هم اکنون سربازانی از ۵۰ کشور در افغانستان دارد. بیشتر سربازان ایساف که در جنوب افغانستان مستقر هستند آمریکایی اند.

در سال جاری بیش از ۳۰ سرباز ناتو در افغانستان کشته شده اند - تازه ترین حادثه مرگبارترین مورد تا این زمان در سال ۲۰۱۴ است.

البته گفته می‌شود که از زمان آغاز برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغان، میزان تلفات نیروهای خارجی در افغانستان به طرز چشم‌گیری کاهش یافته است.

در حال حاضر هدایت تمام عملیات نظامی در سراسر افغانستان به نیروهای امنیتی افغان واگذار شده و نیروهای ناتو در صورت نیاز تنها وظیفه پوشش هوایی برای این نیروها را بر عهده می‌گیرند.

بیشتر نیروهای ناتو که در افغانستان باقیمانده‌اند، سرگرم آموزش نیروهای امنیتی افغان هستند.