'بیش از ٧ میلیون نفر' در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کردند

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان علی‎رغم تهدیدهای امنیتی و تحت تدابیر سنگین امنیتی در سراسر این کشور برگزار شد.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزدی بودند که شهروندان افغانستان برای برگزیدن یکی از آنان به ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای رفتند. آقای عبدالله در در انتخابات شانزدهم حمل/فروردین ۴۵ درصد و آقای احمدزی ۳۱.۵ درصد رای‌ها را به دست آورده بودند.

شرح مفصل و لحظه به لحظه رویدادهای روز انتخابات را می توانید اینجا بخوانید.

هم عبدالله عبدالله و هم اشرف غنی احمد زی در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از پایان رایگیری ضمن ابراز خوشحالی از حضور چشمگیر مردم افغانستان در انتخابات، از بروز تخلفاتی در جریان انتخابات شکایت کردند.

این انتخابات با ریختن نخستین رای از سوی احمدیوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در ساعت هفت صبح آغاز شد و ساعت چهار عصر به پایان رسید.

آقای نورستانی پس از پایان رایگیری اعلام کرد که مشارکت در انتخابات امروز بیشتر از هفت میلیون برآورد می‌شود، که زنان ۳۸ درصد و مردان ۶۲ درصد رای دهندگان را تشکیل می‌دهند.

نا امنی ها و تلفات

طالبان پیش از آغاز رایگیری به شلیک موشک و حملات مسلحانه در مناطق مختلف افغانستان و از جمله شهر کابل، پایتخت تلاش کردند مانع برگزاری آن شوند، اما وزارت داخله افغانستان در ویب سایت خود نوشته است که که طالبان دست کم ۷۲ کشته داده‌اند.

براساس گزارش وزارت داخله افغانستان تا ساعت ۲ بعد از ظهر امروز ۱۵۰ حمله از سوی شورشیان در مناطق مختلف افغانستان صورت گرفت که در نتیجه آن ۹۹ نفر زخمی شدند.

نزدیک به چهار صد هزار نیروی امنیتی و دفاعی برای تامین امنیت انتخابات بسیج شده بودند. علاوه بر آن، نهادهای امنیتی با اعلام شماره‌های ویژه تلفنی، از مردم خواستند که در تامین امنیت همکاری کنند.

به گفته منابع کمیسیون مستقل انتخابات، حدود ۱۲۰ مرکز رایگیری به دلیل مشکلات امنیتی باز نشد و رای دهندگان نتوانستند رای بدهند.

توضیح تصویر،

در این انتخابات عبدالله عبدالله (چپ) و اشرف غنی احمدزی با هم رقابت کردند

با این حال، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند که انتخابات به طور کلی در وضعیت نسبتا خوبی برگزار شده و از مشکل خاصی که بتواند مشروعیت و سراسری بودن آن را زیر سوال ببرد، گزارش نشده است.

کمبود برگه رای

برخی از ناظران و خبرنگاران حوالی ظهر از کمبود برگه‌های رای در بلخ، هرات و کنر خبر دادند، اما به زودی برگه‌های رای به مراکز رایگیری منتقل شد و رای دهندگان رای دادند.

در حالی که رسانه‌ها و مقامهای دولتی در طول روز از میزان بالای مشارکت خبر می‌دادند، برخی گزارشها حاکی از میزان پایین مشارکت رای‌دهندگان در این انتخابات بوده است.

همزمان با پایان رایگیری در ساعت چهار عصر، شمارش آرا در محلات رایگیری آغاز شد.

برگه‌های نتایج انتخابات از مراکز رایگیری به دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات و از آن جا تا هفتم سرطان/تیر به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل ارسال می‌شود.

اعلام نتایج

نتایج اولیه انتخابات در ۱۱ سرطان اعلام می‌شود و نامزدها دو روز برای طرح شکایت نسبت به نتایج اعلام شده فرصت خواهند داشت و نتایج نهایی روز ۳۱ سرطان/تیر اعلام خواهد شد.

اگر در روند شمارش آرا و بررسی شکایت‌ها مشکلی پیش نیاید، رئیس جمهوری منتخب کشور یک ماه پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات به کار آغاز خواهد کرد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از قبل دستور داده که مراسم ویژه‌ای را برای انتقال قدرت تدارک ببینند.

با آغاز به کار رئیس جمهوری بعدی، این نخستین بار در تاریخ افغانستان خواهد بود که قدرت از یک رئیس جمهوری منتخب به رئیس جمهوری منتخب دیگر منتقل می‌شود.