حامدکرزی: جنجالهای انتخاباتی باعث بحران در کشور نمی‌شود

کرزی: انتخابات در همه دنیا جنجالهایی دارد در افغانستان هم دارد، اما حل می‌شود و اوضاع بحرانی نخواهد شد
توضیح تصویر،

کرزی: انتخابات در همه دنیا جنجالهایی دارد در افغانستان هم دارد، اما حل می‌شود و اوضاع بحرانی نخواهد شد

رئیس جمهوری افغانستان گفته که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، نتایج انتخابات را می‌پذیرند، اما عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد این انتخابات، شرایطی را در این مورد اعلام کرده است.

حامد کرزی دیروز (۲۷ جوزا/خرداد) به مینه بکتاش سردبیر دفتر بی‌بی‌سی در کابل گفت که جنجال‌های انتحاباتی در هر کشوری معمول است و این جنجال‌ها نمی‌تواند کشور را به سوی بحران ببرد.

او گفت: "انتخابات جنجال دارد، این طبیعی است. در آمریکا هم جنجال داشت، در جاهای دیگر هم جنجال داشته، در افغانستان هم بی‌جنجال نیست و نه ما توقع آن را داریم که انتخابات ما بی‌جنجال باشد؛ چون رقابت است، برد و باخت حتما خوشی و ناخوشی دارد، اما بحران نیست."

آقای کرزی افزود: "مملکت به راه درستی روان است. از طرف کمیسیون انتخابات، شمارش آرا و تفکیک آرای خوب و بد با شفافیت انجام می شود و ملت افغانستان آن را می‌پذیرد. نامزدی که انتخابات را باخت می‌پذیرد و نامزد برنده با دل باز به همه مردم افغانستان مراجعه می‌کند و بحران بروز نخواهد کرد."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عبدالله: اگر تمام سیستم به نفع یک کاندیدا به کار گرفته شود، فراتر از بی‌طرفی است

با این حال، ساعتی پیش عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری (۲۴ جوزا/خرداد) آقای کرزی را متهم کرد که بی‌طرفی خود را در این مرحله از انتخابات حفظ نکرده و کل نظام انتخاباتی کشور را به حمایت از نامزد رقیبش، اشرف غنی احمدزی به کار انداخته است.

اما آقای کرزی بارها گفته که از نامزد مشخصی حمایت نمی‌کند و به عنوان رئیس جمهوری بی‌طرفی خود را حفظ می‌کند.

'القاعده باز نمی‌گردد'

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از این مصاحبه احتمال بازگشت گروه القاعده به کشورش را ناممکن دانست و تاکید کرد که دیگر این گروه در افغانستان حضور ندارد.

با اشاره به پیشرفت دولت اسلامی عراق و شام معروف به داعش در عراق، وقتی از او سوال شد که آیا ممکن است آنچه که در این کشور اتفاق افتاده، در افغانستان هم رخ دهد؟، پاسخ داد "هرگز، کاملا نه".

توضیح تصویر،

کرزی: متاسفانه نه طالبان اختیاردار آوردن صلح هستند، متاسفانه، و نه دولت افغانستان به تنهایی خود

او بار دیگر تاکید کرد که جنگ علیه تروریسم باید در بیرون از افغانستان صورت گیرد و کشورهای درگیر مبارزه با تروریسم در تامین صلح در افغانستان همکاری کنند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "در تامین صلح دایمی در افغانستان، مشکل برزگ ما این بوده که آوردن صلح تا امروز متاسفانه به دست مردم افغانستان نیست."

او افزود: "نه طالبان اختیاردار آوردن صلح هستند، متاسفانه، و نه دولت افغانستان به تنهایی خود. دستهای خارجی در این جا بازی بزرگی را به راه انداخته‌اند. دستهای خارجی که بدون آنها نمی‌توان در افغانستان صلح آورد، آمریکا و پاکستان هستند."

رئیس جمهوری افغانستان که تا چند هفته دیگر دوره کارش به پایان می‌رسد، ابراز امیدواری کرد که وضعیت کنونی دولتمردان پاکستانی را به نتیجه رسانده باشد که در تامین صلح در افغانستان همکاری کنند تا خود هم موفق به آوردن صلح در کشور خود شوند.

آقای کرزی گفت: "تنها من که بیرون می‌روم احساس خطر نمی‌کنم، هر فرد از جامعه افغانستان که بیرون می‌رود، به انتظار انفجار بمب، حمله انتحاری و حادثه‌های ناگواری می‌باشند. به همین دلیل تاکید من بر صلح بوده است."

توضیح تصویر،

کرزی: مشکل بزرگ ما این بوده که آوردن صلح تا امروز متاسفانه به دست مردم افغانستان نیست

رئیس جمهوری افغانستان سالها است که برای آغاز گفتگو با طالبان تلاش می کند، اما این گروه حاضر به مذاکره نشده است.

با وجود این، آقای کرزی گفت: " [طالبان] هر روز با من تماس میگیرند. حتی نامه‎هایی مبادله شده، جلسه شده و علاقه مندی به روند صلح وجود دارد."