انتشار یک فایل صوتی جنجالی مرتبط با انتخابات از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله

Image caption آقای امرخیل ادعاها علیه خود را رد کرده، اما ستاد آقای عبدالله او را مسئول اصلی تقلب در انتخابات می‌داند

ستاد عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان یک فایل صوتی را در اختیار رسانه‌ها قرار داده و ادعا کرده که در آن گفتگوهای تلفنی میان آقای امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات با شماری از کارمندان ستاد اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد ریاست جمهوری و کارمندان محلی این کمیسیون‌ ضبط شده است.

در این فایل صوتی، فردی که ستاد آقای عبدالله مدعی شده که ضیاالحق امرخیل است به فردی که ادعا شده عضو ستاد انتخاباتی آقای احمدزی است، به زبان پشتو دستور می‌دهد که "دست روی دست ننشیند و کاری کند."

در قسمت دیگری از این فایل صوتی، به یکی از کارمندان ارشد محلی کمیسیون انتخابات دستور داده می شود که "گوسفندها" را به کوه‌ها ببرد و "چاق" برگرداند. ستاد آقای عبدالله ادعا می‌کند که منظور او بردن صندوق‌های خالی و پر کردن آن به نفع آقای احمدزی است.

ستاد آقای عبدالله توضیح نداده است که این فایل صوتی چگونه به دست آنها رسیده است.

هیچ منبع مستقلی صحت و سقم این نوار و تعلق آن به آقای امرخیل را تایید نکرده است.

به گفته ستاد آقای عبدالله، او نسخه‌ای از این فایل را به رئیس جمهوری افغانستان هم فرستاده است و آقای کرزی هم اطمینان داده که موضوع را بررسی خواهد کرد.

رئیس کمیسیون انتخابات قبلا از ستاد عبدالله عبدالله خواسته بود اگر سندی مبنی بر دست داشتن رئیس دبیرخانه کمیسیون در تقلب، به دست دارد، آنرا در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دهد.

یک نسخه دوازده دقیقه‌ای از این فایل در شبکه های اجتماعی هم منتشر شده است.

هرچند شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، فایل مذکور را دلیلی بر "عدم بی‌طرفی کمیسیون انتخابات" دانسته‌اند اما تعدادی نیز گفته‌اند که اقدام ستاد آقای عبدالله در ضبط و انتشار گفت‌وگوی تلفنی افراد، مصداق "شنود تلفنی" و "غیر قانونی" است.

آنها از ستاد آقای عبدالله و دولت افغانستان خواسته‌اند تا در مورد این فایل صوتی و اینکه چه کس یا نهادی آن را شنود کرده، توضیح بدهند.

رد هیات حقیقت‌یاب

Image caption این نوار به زبان پشتو است، اما با زیرنویس انگلیسی منتشر شده است

از سوی دیگر، وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که کمیسیون مستقل انتخابات از پذیرش هیات تحقیق این وزارت برای بررسی اتهام مطرح شده از سوی پلیس کابل علیه رئیس دبیرخانه این کمیسیون خودداری کرده است.

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل در روز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات را متهم به انتقال غیر قانونی مواد انتخاباتی کرد.

این وزارت در اعلامیه‌ای که روی سایت آن منتشر شده، نوشته است: "مسئولان کمسیون انتخابات به هیات موظف وزارت امور داخله استدلال کردند که اتهام وارد شده به رئیس دارالانشای کمیسیون از سوی فرمانده پلیس، به کمسیون شکایت‎های انتخاباتی محول می‌گردد تا از آن طریق مورد رسیدگی قرار گیرد."

وزارت امور داخله با تاکید بر این که "در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده و از چگونگی توظیف هیات یاد شده نیز رسانه‌های کشور را آگاه ساخته"، نوشته "در حال حاضر نیز آمادگی دارد که در صورت ضرورت با هر مرجعی که در این مورد تحقیق نماید، همکاری همه جانبه داشته باشد."

در پایان روز انتخابات عمر داوودزی وزیر داخله، جنجال میان آقایان ظاهر و امرخیل را "سوء تفاهم" خواند و وعده داد که هیاتی را برای بررسی این موضوع موظف خواهد کرد.

حق نشر عکس MOI
Image caption وزارت داخله می‌گوید هیاتی را برای بررسی ادعای تقلب علیه آقای امرخیل تعیین کرده اما کمیسیون این هیئت را نپذیرفته است.

آقای امرخیل گفته که این مواد به یکی از مراکز رای‌گیری در سروبی در شرق کابل منتقل می‌شد تا کمبود مواد در آنجا جبران شود، اما منتقدان او گفته‌اند که نه نیازی به انتقال مواد انتخاباتی به این مرکز وجود داشت و نه هم انتقال آن به صورت قانونی و مطابق معمول صورت می‌گرفت.

با این حال، احمدیوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری گفت که اتهامات علیه رئیس دبیرخانه این نهاد را "از ریشه" رد می‌کند و سندی هم در این مورد وجود ندارد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پر بود از ادعاهای تقلب؛ ادعاهایی که صدها نفر از طرفداران عبدالله عبدالله را با شعارهایی چون "تقلب کاران را محاکمه کنید"، به جاده‌ها کشاند.

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته است برای ایجاد اعتماد، شکایت‌های هر دو جانب را بی‌طرفانه بررسی می‌کند.

این کمیسیون اعلام نتایج قسمی انتخابات را هم تا زمان حل اختلافات به وجود آمده در روند انتخابات به تاخیر انداخته است.

مطالب مرتبط