گروه طالبان مانع مبارزه با بیماری فلج کودکان در جنوب افغانستان شده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption افغانستان،پاکستان و نیجریه تنها کشورهای جهان هستند که هنوز هم فلج کودکان در آنها دیده می‌شود

نهادهای جامعه مدنی ولایت هلمند اعلام کردند که نیروهای مسلح مخالف دولت روند مبارزه با بیماری فلج کودکان را از سه ماه پیش در این ولایت متوقف کرده‌اند.

این نهادها افزوده‌اند که حدود ۵۰۰ هزار کودک در این ولایت در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

بنابر ادعای این نهادها، مقامات دولتی مانع انتشار این خبر شده‌اند.

مسئولان این نهادها از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواسته‌اند برای ادامه مبارزه با بیماری فلج کودکان که یک برنامه ملی است، تلاش کنند.

نهادهای جامعه مدنی هلمند از مخالفان مسلح دولت نیز خواسته‌اند تا محدودیت‌هایی را که در زمینه مبارزه با بیماری فلج کودکان وضع کرده‌اند، رفع کنند تا کودکان هلمندی از خطر ابتلا به این بیماری در امان بمانند.

عبدالله داوود‌زاده، رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیر ولایت هلمند نیز تایید کرد که از سه ماه پیش تا به حال برنامه مبارزه با بیماری فلج کودکان به صورت سراسری اجرا نشده، ولی در مراکز بهداشتی این ولایت خدمات لازم در ای زمینه به مردم ارائه می‌شود.

او تاکید کرد دلیل توقف این برنامه در ولایت هلمند، ناامنی است ولی دولت تلاش می‌کند با همکاری نهادهای بین‌المللی بهداشت و مردم، مبارزه سراسری با بیماری فلج کودکان را دوباره در این ولایت آغاز کند.

حق نشر عکس AP
Image caption در سال ۱۳۹۲ تنها ۹ مورد بیماری فلج کودکان در ولایت‌های شرقی نورستان و کنر گزارش شده بود

'نهادهای جامعه مدنی هلمند' در سال ۱۳۹۱ در شهر لشکر گاه مرکز این ولایت ایجاد و ۴۰ نهاد مدنی این ولایت هلمند در آن عضویت دارد.

قندهار و هلمند خط مقدم بیماری فلج کودکان

در ماه جدی/ آذر سال ۱۳۹۲ وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که در یک سال پیش از آن، هیچ مورد ابتلای به فلج کودکان در جنوب افغانستان گزارش نشده است.

قبل از آن، از این دو ولایت به عنوان خط مقدم بیماری فلج کودکان یاد می‌شد و بیشتر افراد مبتلا به این بیماری در افغانستان از ولایت‌های قندهار و هلمند بودند.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که براساس بررسی این وزارت در سال ۱۳۹۲ تنها ۹ مورد بیماری فلج اطفال در شرق افغانستان در ولایت‌های نورستان و کنر گزارش شد.

Image caption هلمند یکی از ولایت‌های نا آرام افغانستان است که در روزهای اخیر نیز خط مقدم جبهه جنگ میان نیروهای مخالف دولت و نیروهای امنیتی افغان بود

در سال ۲۰۱۲ تعداد ۳۷ کودک در سراسر افغانستان به این بیماری مبتلا شده بودند.

ثریا دلیل، وزیر بهداشت افغانستان نیز ریشه کنی فلج اطفال در ولایت‌های قندهار و هلمند را دستاورد بزرگی برای این وزارت دانسته بود.

فلج اطفال یک بیماری غیر قابل علاج، اما قابل پیش‌گیری است. این بیماری تقریبا در تمام جهان ریشه کن شده و تنها سه کشور، هنوز با آن دست به گریبان هستند.

افغانستان، پاکستان و نیجریه، کشوری‌هایی هستند که تا هنوز هم مواردی از ابتلا به بیماری فلج اطفال در آن دیده می‌شود.

مطالب مرتبط