طالبان مسئولیت حمله به تانکرها در کابل را به عهد گرفتند

حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان مسئولیت حمله به تانکرها را به عهده گرفته‌ است

صدها تانکر سوخت در یک آتش‌سوزی بزرگ در غرب کابل سوخت. آتش‌سوزی که جمعه شب آغاز شده بود، تا ظهر شنبه ادامه داشته است.

طالبان مسئولیت این حادثه را به عهده گرفته و گفته با موشک به تانکرها حمله کرده است اما پلیس کابل این گزارش را تایید نکرده است.

ندا کارگر خبرنگار بی‌بی‌سی که از محل حادثه دیدار کرده می‌گوید اکنون آتش سوزی مهار شده ولی مالکان تانکرها گفته‌اند که احتمال می‌رود مقدار نفت باقی مانده در داخل تانکرها با گرم شدن مجدد دوباره آتش بگیرد.

مقام‌های پلیس کابل تعداد تانکرهای آتش گرفته را ۲۰۰ عراده اعلام کرده‌اند اما گزارشگر بی‌بی‌سی که از محل دیدار کرده، می‌گوید احتمالا حدود ۴۰۰ تانکر در این حادثه سوخته‌اند.

رسانه‌های محلی نیز تعداد این تانکرها را ۴۰۰ عراده گزارش داده‌اند.

مالکان این تانکرها به بی‌بی‌سی گفته‌اند تانکرها از حدود دوماه تاکنون در این محل متوقف بوده و مقامات دولتی به آنان اجازه حرکت نداده‌اند.

به گفته مالکان، این تانکرها مربوط به شرکتهای خصوصی بوده که مواد سوختی را به نیروهای ناتو در ولایت قندهار در جنوب افغانستان منتقل می‌کردند.

این افراد تایید کردند که تعدادی از رانندگان این تانکرها در خواب بودند که آتش سوزی به وقوع پیوسته و این افراد در آتش گیر افتاده و جان داده‌اند، اما تعداد دقیق کشته شدگان تاکنون مشخص نیست.

پلیس کابل هنوز دلیل آتش‌سوزی را تایید نکرده ولی شاهدان گفته‌اند بمب مغناطیسی یا پرتاب موشک عامل حادثه بوده است.

مالکان این تانکرها بعد از آتش سوزی مقابل پاسگاه پلیس محل تظاهرات کردند. به گفته این افراد درگیری میان آنان و پلیس منجر به زخمی شدن ۷ تن شده است. همچنین گفته می‌شود افراد خشمگین پاسگاه پلیس را در محل آتش زدند.

پلیس کابل با ارسال خبرنامه‌ای تایید کرده که حوالی ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه شب گذشته به دلیل نامشخص تعدادی از تانکرهای سوخت مربوط به یک شرکت خصوصی در منطقه چوک ارغنده کابل آتش گرفت.

در این اعلامیه آمده که آتش سوزی نخست شدید بود ولی بعد از رسیدن نیروهای آتش نشان تحت کنترل درآمد هرچند تاکنون به صورت کامل مهار نشده و آتش سوزی ادامه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته می‌شود قرار بوده تانکرها برای نیروهای بین‌المللی سوخت ببرند

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله/ کشور افغانستان درباره این حادثه به بی‌بی‌سی گفت که دیشب به دلیل انفجار در تانکرهای سوخت که قرار بود به ولایت غزنی در جنوب افغانستان منتقل شود، ابتدا تعدادی تانکر آتش گرفت و بعد به سایر تانکرها سرایت کرد.

گروه طالبان مدعی شده که آنان به کاروان سوخت‌کشهای ناتو حمله و باعث این آتش سوزی شده است.

در گذشته، شورشیان مسلح در افغانستان و پاکستان، عمدتا به کاروانهایی حمله کرده‌اند که به نیروهای ناتو سوخت و کالا می‌رسانند.

مطالب مرتبط