نتایج ابتدایی دور دوم؛ اشرف غنی پیشتاز انتخابات

حق نشر عکس AFP
Image caption تیم‌های هر دو نامزد عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی پیش از اعلام نتایج خود را پیروز انتخابات خوانده‌اند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در اوج جنجال های انتخاباتی نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده و همزمان آمریکا خواستار بررسی «ادعاهای جدی تقلب» در این کشور شده است.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هنگام اعلام نتایج ابتدایی انتخابات بیست و چهارم جوزا/خرداد گفت: "از مجموع حدود ۸ میلیون رای، اشرف غنی احمدزی، ۴۴۸۵۸۸۸ رای یا ۵۶.۴۴ درصد و عبدالله عبدالله ۳۴۶۱۶۳۹ رای یا ۴۳.۵۶ درصد آرا را بدست آوردند."

آقای عبدالله که به فاصله کمی از کسب اکثریت آرا از پیروزی در دور اول بازماند این نتایج را رد کرده است.

مجیب رحیمی سخنگوی ستاد عبدالله عبدالله در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت آنها نتایج اعلام شده را نمی پذیرند زیرا این را یک کودتا علیه آرای مردم می شمارند.

در ویدئوهایی که دوشنبه شب منتشر شده صدای بوق اعتراضی اتومبیل ها در کابل که ظاهرا واکنشی به نتایج اعلام شده است شنیده می شود. همچنین شعارهای تندی علیه "عاملان تقلب" سرداده می شود و صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت در دور دوم انتخابات ۲۳۱۳۶ محل رای‌دهی وجود داشت که در روز انتخابات در ۲۲۷۷۸ محل رای‌دهی انتخابات صورت گرفت.

آقای نورستانی گفت مشارکت مجموعی در دور دوم انتخابات ۸۱۰۹۴۰۳ بود که در نتیجه بررسی و بازشماری ۲۹۹ محل رای‌دهی حدود ۱۱۷۸۹ رای باطل شد.

او گفت که مشارکت مردان ۶۲ درصد و از زنان ۳۸ درصد بوده است.

گزارش ها حاکیست که دوشنبه بعد از ظهر صدها نفر از هواداران اشرف غنی احمدزی در خیابان های شماری از شهرها از جمله قندهار، هرات و کابل جشن گرفتند.

اما مقام های انتخاباتی گفته اند که آرا در بیش از هفت هزار مرکز رای گیری بررسی خواهد شد. این معادل حدود یک سوم کل مراکز رای گیری است و خبرنگاران بی بی سی می گویند که بازشماری آنها می تواند نتیجه را به طور قابل توجهی عوض کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای نورستانی گفت: "ما نمی توانیم وجود مشکلات فنی و وقوع تقلب در فرآیند انتخابات را نادیده بگیریم. ما تقلب در انتخابات را رد نمی کنیم، بعضی والیان و مقام های دولت افغانستان در این تقلب دست داشته اند."

آقای نورستانی تاکید کرد که این فقط نتایج مقدماتی است و "هنوز احتمال دارد ارقام کلی تغییر کند."

او گفت: "اعلام نتایج ابتدایی به معنی آن نیست که کاندیدای پیشتاز برنده انتخابات است."

کمیسیون انتخاباتی گفت که اکنون حدود چهار میلیون رای را بررسی خواهد کرد.

عبدالله عبدالله گفته تا "آرای پاک از ناپاک جدا نشود"، نتیجه دور دوم انتخابات را نخواهد پذیرفت.

آقای عبدالله می‌گوید در این دور انتخابات رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان تقلب گسترده و سازمان یافته را به سود تیم رقیبش سازماندهی کرده و خواسته که آرای مراکز مشکوک (محلات با بیش از ۵۹۵ رای و محلاتی که آرای زنان نسبت به مردان در آن زیاد است) که شامل بیش از دو میلیون رای است، تفتیش و بازشماری شود تا نتایج انتخابات را قبول کند.

آقای عبدالله سطح مشارکت ۸ میلیون را زیر سوال برده و گفته که مشارکت در این دور انتخابات کمتر از دور اول بوده‌است.

گروه انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی اما گفته که آرای آنها پاک است و برای اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لحظه شماری می‌کنند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که در شانزدهم حمل امسال برگزار شد، عبدالله عبدالله با ۴۵ درصد رای و اشرف‌غنی احمدزی با ۳۱.۵۶ درصد رای به دور دوم راه یافتند.

با به تعویق افتادن زمان اعلام نتایج ابتدایی در چهار روز گذشته، تیم‌های انتخاباتی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اصلاحات و همگرایی و تحول و تداوم تا نیمه‌های شب گذشته جلسه داشتند و در مورد آرای مشکوک دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بحث‌های دوامدار صورت گرفت.

هنوز جزئیات دقیقی در مورد نتایج این نشست‌ها منتشر نشده اما اعضای هر دو ستاد انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفتند که نشست‌های شان در سطوح مختلف تا بعد از ظهر امروز دوشنبه شانزده سرطان ادامه داشته است.

نتیجه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به اساس جدول برگزاری انتخابات باید چهار شنبه هفته پیش یازدهم سرطان/تیر (۲ ژوئیه) اعلام می‌شد اما کمیسیون انتخابات به دلیل مشکلات فنی نتوانست آن را به موقع اعلام کند.

کمیسیون رسیدگی به‌ شکایت‌های انتخاباتی گفته که تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی می‌تواند کار رسیدگی به شکایت‌ها در مورد نتایج ابتدایی را متاثر کند.

آن گونه که انتظار می‌رود، نتایج نهایی دور دوم انتخابات در ۳۱ سرطان/تیر اعلام خواهد شد اما اگر رسیدگی به شکایت‌ها زمان بیشتری بگیرد احتمال دارد که نتایج نهایی نیز با تاخیر اعلام شود.

واکنش بین المللی

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «ما اعلامیه نتایج اولیه انتخابات را دیده ایم و متوجهیم که این ارقام نهایی یا قطعی نیست و ممکن است نتیجه نهایی را به ما نگوید، نتایجی که ممکن است براساس یافته های نهادهای انتخاباتی افغانستان عوض شود.»

او اضافه کرد:‌ «ادعاهای جدی تقلب مطرح شده و هنوز به درستی درباره آنها تحقیق نشده است.»

خانم ساکی گفت: «بررسی کامل و جامع کلیه ادعاهای معقول نقض مقررات برای اطمینان از اعتماد مردم افغانستان به سلامت فرآیند انتخاباتی و مقبولیت گسترده رئیس جمهور جدید افغانستان در داخل و خارج اهمیت اساسی دارد.»

او از هر دو نامزد انتخابات خواست همکاری کاملی با بازرسان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی داشته باشند و «از بیانیه ها یا اعمال تحریک آمیز خودداری کنند» و براساس نتایج اولیه اعلام پیروزی نکنند.

اتحادیه اروپا هم نسبت به "نشانه های بسیار نگران کننده از تقلب بالقوه گسترده" ابراز نگرانی کرد.

خانم ساکی گفت که دولت ایالات متحده از هیچ نامزدی حمایت نمی کند.

او گفت: «لازمه ادامه حمایت آمریکا از افغانستان حفظ اتحاد افغانستان و اعتبار نتایج انتخابات است.»

مطالب مرتبط