بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فردا آغاز می شود

حق نشر عکس AFP
Image caption روند بررسی آرای انتخابات افغانستان فردا آغاز می شود

روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فردا ۲۶ سرطان/تیر آغاز می شود.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری گفت که بررسی آرا از سه هزار صندوق موجود در کابل که پانزده درصد تمام آرا است، آغاز خواهد شد.

بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از گذشت ۲۴ ساعت از توافق دو نامزد این انتخابات، باید روز دوشنبه آغاز می شد اما این روند سه روز به تاخیر افتاد.

نامزدهای انتخاباتی افغانستان با میانجگری جان کری وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که آنها کار 'نظری و عملیاتی' روند بررسی آرا را بعد از توافق آغاز کرده بودند و کار 'عملی' آن را فردا آغاز خواهند کرد.

به گفته وی، روز گذشته برنامه عملیاتی برای روند بررسی آرا در کمیسیون مستقل انتخابات تصویب شده و به دو ستاد انتخاباتی فرستاده شده است.

این برنامه عملیاتی شامل نحوه انتقال صندوقهای آرا از ولایات، چگونگی تامین امنیت آن و رسیدن صندوق ها به مرکز و بررسی آرا می شود.

آقای نور می گوید که انتقال صندوق های رای از ولایات به مرکز نیز سر از فردا آغاز خواهد شد که احتمالا تا دوم اسد/مرداد طول خواهد کشید.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که انتقال صندوق های رای از سوی نیروهای امنیتی افغان، ناتو، آیساف و به همراهی نمایندگان دو ستاد انتخاباتی، سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل انتخابات انجام می شود.

به اساس برنامه عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، بررسی کل آرای دور دوم انتخابات سه هفته را در برخواهد گرفت و بعدا نتایج نهایی از سوی این کمیسیون اعلام خواهد شد.

مجموعه کل آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیست هزار صندوق است که سه هزار آن اکنون در کابل موجود است و قرار است روند بررسی از آنها آغاز شود.

بررسی آرا در دو شیفت در هر روز انجام می شود و در هر شیفت قرار است صد گروه کار کنند.

آقای نور می گوید که باید در هر شیفت صد نماینده از هر ستاد انتخاباتی و نمایندگان نهادهای ناظر و مشاهد از روند بررسی آرا نظارت کنند.

بحران انتخابات افغانستان

حق نشر عکس
Image caption آقای نور می گوید انتقال صندوقهای آرا به مرکز نیز فردا آغاز می شود

اوایل هفته گذشته، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات شامل پیروزی اشرف غنی احمدزی را اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

آقای عبدالله در اجتماع بزرگی از طرفدارانش در کابل که خواستار تشکیل دولت جدید به رهبری او بودند، گفت 'حکومت تقلبی' را قبول نمی‌کند اما از طرفدارانش خواست چند روز به او فرصت دهند که تصمیم بگیرد.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و در نتیجه شام روز شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

مطالب مرتبط