'رسانه‌های اجتماعی؛ یک نیاز، نه تفریح'

شبکه‌های اجتماعی در افغانستان رو به گسترش است
توضیح تصویر،

شبکه‌های اجتماعی در افغانستان رو به گسترش است

یک نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به "نی"، از تلاش‌هایی برای محدود کردن دسترسی به شبکه های اجتماعی و آزادی بیان ابراز نگرانی کرده است.

مسئولان این نهاد در مراسمی به مناسبت بزرگداشت از هفته رسانه های اجتماعی در افغانستان، بر آزادی دسترسی به شبکه‌های اجتماعی تاکید کردند.

هفته شبکه های اجتماعی در افغانستان از سه سال به اینسو بزرگذاشت می‌شود و شعار امسال آن "رسانه‌های اجتماعی؛ یک نیاز، نه تفریح" انتخاب شده است.

مجیب خلوتگر رئیس دفتر نی در این مراسم گفت که افرادی در حکومت افغانستان سعی دارند که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیسبوک را روز به روز محدودتر کنند.

آقای خلوتگر می‌گوید که افرادی در شورای علمای افغانستان، افراد مخالفان مسلح دولت که در کابینه افغانستان نفوذ دارند و برخی از عاملان فساد اداری سعی می‌کنند که میزان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را محدود کنند. هرچند مدرکی برای اثبات این ادعا نیست اما دولت افغانستان تا حالا به افغان‌ها اجازه داده که از هر شبکه اجتماعی که دوست دارند آزادانه استفاده کنند.

مسئولان دفتر نی می‌گویند که در سه سال گذشته تلاش کرده اند که هفته رسانه‌های اجتماعی در تقویم حکومتی درج شود و سازمان ملل این هفته را به نام افغانستان در زیرشاخه های خود رسمیت دهد که تا هنوز نتیجه ای نداده است.

شبکه‌های اجتماعی درد سر به دولت

اخیرا شورای امنیت ملی افغانستان، بعد از اوج گرفتن جنجال‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور موضوع بستن شبکه‌های اجتماعی را مورد بحث قرار داد. حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با شماری از اعضای شورای ملی مخالفت کرد و مانع مسدود شدن فیسبوک شد.

بعد از جلسه شورای امنیت، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم از کاربران افغان‌ شبکه‌های اجتماعی خواسته بود که از این شبکه‌ها استفاده مسئولانه کنند و نگذارند که این شبکه‌ها منتج به تفرقه میان اقوام و دامن زدن به مشکلات افغانستان شود.

مقام‌های حکومتی هم می‌گویند که مردم باید از فیسبوک و تویتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی درست استفاده کنند تا جلو مسدود شدن احتمالی این شبکه ها گرفته شود.

وزارت فرهنگ افغانستان شکایت هایی دریافت کرده مبنی بر این که "شر این شبکه‌ها از خیرشان بیشتر است".

جلال نورانی مشاور وزارت فرهنگ افغانستان در این مراسم گفت با توجه به این که شبکه های اجتماعی جنبه های خوبی دارند اما "تعدادی از افغان‌ها از این (شبکه‌ها) استفاده ناجائز می‌کنند و شخصیت‌ها را به سطح بسیار مضحک و غیراخلاقی تشهیر می‌کنند و به حریم خانواده‌ها تجاوز می‌کنند و دروغ پراکنی می‌کنند.

به اساس آمار رسمی دولت، افغانستان بیش از دو میلیون و چهارصد هزار مشترک اینترنت دارد و حدود ۹۰ درصد مردم که بیش از ۲۲ میلیون جمعیت را تشکیل می‌دهند به خدمات مخابراتی دسترسی دارند و اکثر کاربران شبکه های مخابراتی از اینترنت 3G و اینترنت نیز بهرمند هستند.