اظهارات ضد و نقیض اعضای تیم احمدزی درباره حکومت وحدت ملی

Image caption 'معاملات پشت پرده سیاسی، کنارآمدن‌ها، فشار خارجی‌ها و موضوع‌های جانبی دیگر همه در جهت خلاف آرزوهای مردم شریف افغانستان است'

احمدضیا مسعود عضو ارشد ستاد اشرف غنی احمدزی گفته که نیازی به تشکیل حکومت ائتلافی نیست و برای تشکیل دولت آینده به‌جز انتخابات هیچ راهکار دیگری قابل قبول نیست.

آقای مسعود در همایشی در کابل گفت: "ما هر گونه تعامل سیاسی، هر گونه زد و بند سیاسی و هر گونه ائتلاف سیاسی به جزا از طریق انتخابات را به صورت مطلق رد می‎کنیم."

او تاکید کرد: "معاملات پشت پرده سیاسی، کنارآمدن‌ها، فشار خارجی‌ها و موضوع‌های جانبی دیگر همه در جهت خلاف آرزوهای مردم شریف افغانستان است."

این اظهارات آقای مسعود واکنشی به توافق اخیر بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا دانسته می‌شود.

به دنبال خروج آقای عبدالله به اعتراض آنچه که او تقلب "سازماندهی شده" در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزا/خرداد خواند، روند انتخابات افغانستان به بحران انجامید و آقای کری در سفری به کابل زمینه این توافق بین دو نامزد را فراهم کرد.

هر دو نامزد گفته‌اند که به طور کلی با بازرسی صد درصد آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی پس از اعلام نتایج انتخابات توافق کرده‌اند که براساس آن نامزد برنده رئیس جمهوری و نامزد بازنده یا کسی که او معرفی می‌کند در سمت رئیس اجرایی حکومت قرار خواهند گرفت.

Image caption آقای زکی اظهارات آقای مسعود را نظر شخصی او دانسته

اما آقای مسعود گفت که لزومی ندارد هر دو تیم برنده شود، بلکه نامزد برنده حکومت تشکیل دهد و نامزد بازنده در مقام مخالف یا اپوزیسیون قرار گیرد.

او تاکید کرد: "اگر کمیسیون انتخابات اعلام کند که تیم تحول و تداوم در روند انتخابات موفق نشده، ما هیچ‌گاهی از تیم اصلاحات و همگرایی تقاضا نمی‌کنیم که حکومت ائتلافی یا مشترک بسازیم. ما هیچ‌گاهی از تیم اصلاحات و همگرایی نمی خواهیم که ریاست اجرائی را به تیم تحول و تداوم بدهد. ما عین موضوع را از تیم اصلاحات و همگرایی هم توقع داریم."

اما فیض‌الله ذکی سخنگوی ستاد آقای غنی به بی‌بی‌سی گفت که این اظهارات "نظر شخصی" آقای مسعود است. او افزود: "ما به حکومت وحدت ملی متعهد هستیم."

در عین حال فضل الرحمن ارویا، از اعضای تیم آقای عبدالله اظهارات آقای مسعود را بیانگر بروز اختلاف در درون تیم اشرف غنی عنوان کرد.

آقای مسعود همچنین در این همایش از ساختار نظام سیاسی که در آن قدرت بین رئیس جمهوری و نخست وزیر تقسیم شود هم انتقاد کرد و آن را باعث "بی‌نظمی و بی‌ثباتی" در کشور دانست.

Image caption آقای مسعود زمانی که رئیس 'جبهه ملی' بود، از نظام ریاستی انتقاد از نظام پارلمانی حمایت می کرد

به نظر او: "ساختار سیاسی ما یعنی ساختار ریاستی که در کشور ما وجود دارد، تنها نهاد ریاست جمهوری است که می‌تواند اقتدار سیاسی را اعمال کند."

این در حالی است که او خود در گذشته سالها از ساختار ریاستی انتقاد می‌کرد و آن را مایه فساد و تشکیل نظام پارلمانی را تنها راه حل بحران و باعث تامین ثبات سیاسی در کشور می‌دانست.

براساس توافق هر دو نامزد ریاست جمهوری، هر نامزدی که در پی بازرسی کل آرا برنده انتخابات اعلام شود، به عنوان رئیس جمهوری پست اجرایی را در دولت ایجاد می‌کند و در ظرف دو سال این پست را با برگزاری لویه جرگه و تغییر قانون اساسی به مقام نخست‌وزیری تبدیل می‌کند.

مطالب مرتبط