دولت افغانستان: نظامیان و مشاورین پاکستانی در صف طالبان افزایش یافته است

حق نشر عکس Arg
Image caption افزایش نظامیان پاکستان در صفوف طالبان در جلسه شورای امنیت ملی افغانستان مطرح شد

شورای امنیت ملی افغانستان امروز ۱۲ اسد/مرداد اعلام کرده است که حضور نظامیان و مشاورین نظامی پاکستانی در کنار 'تروریستان' افزایش یافته است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که دولت افغانستان مدارکی در دست دارد که نشاندهنده تداوم حمایت پاکستان از گروه طالبان و افزایش نظامیان و مشاورین پاکستانی در کنار جنگجویان این گروه است.

در این خبرناه همچنین تاکید شده است که پاکستان طی چند روز اخیر حملات توپخانه یی بالای ولسوالی های دانگام و شیگل ولایت کنر را افزایش داده است.

دولت افغانستان گفته است حملات پاکستان به خاک افغانستان تجاوز آشکار علیه تمامیت ارضی این کشور است و تاکید کرده که دولت و مردم این کشور چنین حملاتی را در آینده بی پاسخ نخواهند گذاشت.

در این خبرنامه تاکید شده که حکومت پاکستان به تعهداتش در مبارزه با تروریسم پای بند نبوده و با حملات توپخانه ای به خاک افغانستان قوانین و اصول بین الملل را نیز نقض کرده است.

این موضوع در جلسه امروز شورای امنیت افغانستان که مسئولان نیروهای امنیتی در آن به ریاست حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان شرکت کرده بودند، مطرح شده است.

دولت افغانستان باور دارد که حمله اخیر گروه طالبان به ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار در شرق افغانستان که به گفته مقامات افغان نزدیک به هزار جنگجو در آن شرکت داشتند، به حمایت مشاورین پاکستانی طراحی شده بود.

دولت افغانستان می گوید که در آن درگیری ۱۳۴ تن از شورشیان کشته شدند.

این بار اول نیست که دولت افغانستان پاکستان را به حمایت از تروریست ها متهم می کند.

ادعاهای مشابه دولت افغانستان مبنی بر حمایت نظامیان پاکستان از گروه های شورشی همیشه بر روابط دو کشور سایه افکنده است افزون بر این دولت افغانستان بارها مدعی شده که ارتش پاکستان به مناطقی در شرق افغانستان حملات موشکی می کند.

اما دولت پاکستان همواره اعلام کرده که ارتش این کشور در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان، درگیر نبرد باشورشیان است و ممکن است و هدف آنها مواضع شورشیان در مناطق مرزی است نه حمله به خاک افغانستان.

مطالب مرتبط