ماجرای کافه هنر صدای فعالان مدنی کابلی را درآورد

عصر دیروز گروهی از ماموران پلیس حوزه سوم پلیس غرب کابل به کافه هنر ریختند و آن گونه که مهمان این کافه می‌گویند، حاضران در رستوران کافه را ضرب و شتم کردند و بعد آنها را به پاسگاه پلیس بردند.

این کافه محلی است که معمولا هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران و دانشجویان در آن جمع می‌شوند. دیروز هم حدود سی نفر از این افراد در آن جا بودند که پلیس به آنجا ریخت.

مختار پدرام خبرنگار تلویزیون یک هم آن جا بود. او می‌گوید: "طبق معمول همه آمده بودند و مشغول خوردن غذا و نوشیدن چای و صحبت بودند. ساعت چهار و نیم به یکباره پلیس سر رسید، ده دوازده تا موتر (خودرو) پلیس دور و بر رستوران و بعد پلیس‌ها وارد شدند."

او افزود: "پلیس بدون این که به کسی اجازه حرف زدن بدهد، همه را جمع کرد و ضرب و شتم کرد. دختر خانم‌ها را زدند. گفتند شما لاابالی هستید، این جا را محل فحشا ساخته‌اید. ما را دقیقا شبیه مجرمان پشت موترها نشاندند، صدای آژیر موترها بلند شد و بردند به حوزه."

یکی از دخترانی که آنجا بود، صابره احمدی است. این دانشجو می‌گوید: "با لگد به قلبم زد. من مشکل قلبی دارم. دو گوشی تلفنم گم شدند. اصلا شوکه کننده است، نمی شود توصیفش کرد. فحش می دادند و می گفتند بلند شوید."

شماری از مردان را نیز پس از بردن به حوزه پلیس و چند ساعت بازداشت، با سرهای تراشیده آزاد کردند.

حسن فاضلی مالک کافه هنر می‌گوید درباره انگیزه این حمله چیزی نمی‌داند، اما آنچه را می‌داند، ضربه مالی است که به کافه او وارد شده است. او می‌گوید: "مشتری‌های ما پریدند. اعتباری که کار ما داشت ضربه خورد." او می‌گوید که پیش از این نیز موارد مشابهی را تجربه کرده که شدیدترین آن این مورد آخر بوده است.

برخورد شماری از نیروهای پلیس با مردم درشهرها، همواره خبرساز شده است. مسئولان هم همواره وعده اصلاح داده‌اند.

حق نشر عکس
Image caption پلیس پیش از این هم به چند کافه در غرب کابل حمله کرده است

مسئولان محلی پلیس نخواستند در برابر دوربین صحبت کنند، اما گفتند که از مقامات "عالی‌رتبه دولت" به آنها دستور داده شده تا با "ولگردان" مقابله کنند. اما توضیح نمی‌دهند ولگردان چه کسانی اند و مقام های بالایی دستور چه نوع برخوردی با آنها را داده اند.

پیش از این گزارشهای مشابه دیگر هم منتشر شده که ماموران پلیس به شماری از محلات مشابه به کافه هنر وارد شده‌اند.

نجیب‌الله دانش از سخنگویان وزارت داخله/کشور می‌گوید که یورش دیروز پلیس به دلیل شکایت اهالی منطقه بوده است. او ضرب و شتم جوانان را رد می‌کند اما می‌گوید که با این وجود هیاتی برای بررسی این موضوع توظیف شده است.

فعالان مدنی به لحاظ حقوقی این عملیات پلیس را زیر سوال برده‌اند. غلام‌حیدر رضایی استاد دانشگاه می‌گوید: "قاعده حقوقی این است که اقدامات پلیس باید به دستور یک مرجع قضایی صورت گیرد، مگر در موارد جرایم مشهود. یعنی کسی که حین ارتکاب جرم به صورت بالفعل گرفتار شود."

با این که پلیس در غرب کابل حمله به کافه هنر را "سوء تفاهم" خوانده و از جوانان کافه هنر عذرخواهی کرده، ظاهرا اما عذرخواهی پلیس برای این جوانان قانع کننده نیست و خواسته‌اند با درج این شکایت رسما اقامه دعوا کنند.

آقای پدرام می‌گوید که شماری از فعالان مدنی و حتی کارمندان وزارت خارجه هم در زمان عملیات پلیس در کافه هنر بودند. امروز معترضان در اداره حقوق وزارت داخله شکایت کردند و فردا قرار است که در دیدار با مقامهای ارشد وزارت داخله این موضوع را در میان بگذارند.

برخی از فعالان مدنی کمپینی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته‌اند. از جمله مسعود حسینی عکاسی که جایزه پولیتزر را گرفته، به این کمپین پیوسته و به بی‌بی‌سی گفت که امیدوار است تلاش‌های فعالان مدنی نتیجه‌ای در پی داشته باشد تا برخورد پلیس در آینده با مردم بهتر شود.