از تتو تا اکستنشن مژه، زیر برقع در کابل

حق نشر عکس raha

گریم و آرایش عروس، ‌رنگ‌های فانتزی، هایلایت، آفلایت، لولایت، ‌قیچی، پیتاژ، تتو، اکستنشن مو، اکستنشن مژه، ‌کاشت ناخن، مانیکور، پدی‌کور، ‌پیلینگ و اپیلاسیون.

نام‌هایی نه چندان آشنا برای بسیاری از افغان‌ها. اما این روزها می‌توانید این نام ها را در تبلیغات بسیاری از سالن‌های آرایشی در کابل ببینید.

هم‌زمان با افزایش شمار آرایشگاه ها و مشتریان‌شان در شهرهای مختلف افغانستان، انواع آرایش های جدید و به‌روز در این کشور رواج یافته است.

گرچند بسیار کم این نوع آرایش‌ها را می‌توان در ظاهر بانوان افغان در اماکن عمومی دید و بسیاری از آنها در زیر چادر و چادری ها پنهان می‌شود، اما بازارشان همچنان گرم است.

در صف انتظار

حق نشر عکس raha
Image caption رنگ‌های فانتزی مو از رایج‌ترین آرایش‌ها در کابل است

حدیث یوسفی مسئول سالن زیبایی رها می‌گوید بسیاری از خدمات آنها جدید و برای مشتریان ناآشنا است.

او می‌گوید که خدمات‌شان را برای مشتریان معرفی می‌کنند و بسیاری‌ پس از آگاهی از این نوع آرایش‌ها، به امتحان‌شان علاقه‌مند می‌شوند.

خانم یوسفی حدود هفت سال در ایران کار کرده و آرایشگری را به شکل تخصصی آموخته است. اکنون اگرچه از فعالیت او در کابل نزدیک به ۱۰ ماه می‌گذرد اما مشتریان آرایشگاه اش، باید روزها قبل، وقت بگیرند.

خانم یوسفی می‌گوید: "متقاضی زیاد است به خصوص در این اواخر، برای این که وقت‌شان ضایع نشود و کارشان به طور کامل و به درستی انجام شود، باید از قبل وقت بگیرند. در تمام آرایش‌ها مخصوصا عروس خانم‌ها."

او می گوید که در یک روز پرکار آنها حتی بیشتر از ۵۰ مشتری هم داشته اند.

وی می گوید که آنها برای جذب مشتریان بیشتر، در کنار خدمات آرایشی، آتلیه هم ایجاد کردند و خدمات عکاسی برای مشتریان شان ارائه می کنند. آتلیه و عکاسی ویژه از مشتریان در سالون های آرایشی نیز در افغانستان جدید است.

آرایشگاه‌های کابل حالا مدل‌هایی مخصوص برای معرفی خدمات‌شان دارند و در صفحات اجتماعی فعال شده‌اند.

بازار گرم خدمات آرایشی جدید در این آرایشگاه ها مختص به بانوانی نیست که ساکن شهر کابل هستند؛ خانم یوسفی می‌گوید که مشتریانی از ولایات و حتی کشورهای خارجی دارند که برای تفریح و تعطیلات به کابل سفر کرده‌اند.

حق نشر عکس raha
Image caption عروس‌ها برای آرایش در آرایشگاه‌های کابل باید حداقل از دو هفته قبل وقت بگیرند

'قیمت مهم نیست'

خدمات آرایشی جدید در کابل، قیمت‌های بالایی نیز دارد. هاشور ابرو یک نوع جدید تتوی دایمی ابرو که از رایج‌ترین خدمات امروزی در آرایشگاه هاست، حداقل ۱۰۰ دلار آمریکایی هزینه دارد.

حکیمه جعفری، مسئول سالن آرایشی کهکشان که از ۱۰ سال قبل در شهر کابل آرایشگری می‌کند، می گوید که آنها قیمت های معینی برای خدمات شان دارند.

او افزود: "ما تلاش می کنیم که کارمان را به بهترین شکل انجام دهیم تا جایی که بتوانیم مراعات مشتریان خود را می‌کنیم اما معمولا مشتریان ما کار خوب می‌خواهند و قیمت برایشان مهم نیست، حتی وقتی راضی باشند، بیشتر هم می‌پردازند."

خانم جعفری می‌گوید در مقایسه با آغاز فعالیتش در کابل، شمار مشتریانش بسیار زیاد شده است و زنان حتی با سنین بالا برای آرایش های دایمی به او مراجعه می کنند.

آرایش‌های دایمی ضرر دارد؟

آرایشگران می‌گویند که می‌کوشند تمام خدمات شان با معیارهای عالی و با شیوه‌های کاملا بهداشتی انجام شود و از بهترین مواد آرایشی استفاده کنند.

آنها دلیل قیمت بالای خدمات شان را هم همین امر می دانند.

اما عارف عابد متخصص امراض پوستی می‌گوید که آرایش‌های دایمی در صورت رعایت شرایط بهداشتی هم ممکن است در شمار کمی از افراد سبب حساسیت های پوستی چون سوزش و خارش شود.

به گفته او، اگر شرایط بهداشتی به درستی در نظر گرفته نشود، این نوع آرایش‌ها خطرناک بوده و سبب انتقال بیماری هایی می‌شود.

حق نشر عکس raha
Image caption تاتوی ابرو و خط چشم دایمی از خدمات امروزی آرایشگاه‌های کابل است

آرایشگری؛ شغلی پردرآمد اما پرچالش

شماری از آرایشگران در کابل کسانی هستند که از کشورهای دیگر چون تاجکستان، پاکستان و ترکیه به افغانستان آمده اند.

اما در کنار این آرایشگران، شمار زیادی دیگر از علاقه‌مندان به این حرفه، در اتحادیه آرایشگران افغانستان آموزش دیده اند.

مسئولان این اتحادیه می گویند که تنها در حدود شش سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ نفر از دوره های آموزشی این مرکز فارغ شده اند.

به گفته مسئولان این اتحادیه، اکنون بیش از دو هزار آرایشگر تنها در کابل فعال هستند.

آرایشگران در پایتخت که بیشترین مشتریان در سراسر این کشور را دارند، تلاش می‌کنند برای به روز شدن خدمات شان سفرهایی به کشورهای دیگر داشته باشند و در نشست های بین‌المللی آرایشگران شرکت کنند.

اما حرفه آرایشگری در افغانستان، کشوری که زنان برای اشتغال در عادی ترین حرفه ها، با مشکل رو به رو می‌شوند، کاری آسان نیست.

خانم جعفری می گوید که تاکنون چندبار تهدید شده و از او خواسته شده که کارش را ترک کند.

با این وجود، عشق به زیبایی و حرفه آرایشگری در کنار درآمد خوب این شغل، بسیاری از زنان را به آموختن و کار در این عرصه تشویق کرده است.