ادامه اختلاف بر سر صلاحیت رئیس اجرایی میان تیم‌های عبدالله و احمدزی

حق نشر عکس
Image caption انتخابات افغانستان می توان یکی از طولانی ترین انتخاباتها ذکر کرد

کمیته چهار نفره دو تیم انتخاباتی مربوط به عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی بر سر روشن شدن صلاحیت‌ها و اختیارات رئیس اجرایی که در اعلامیه مشترک بر سر ایجاد آن توافق شده، از دیروز تاکنون در حال مذاکره هستند.

همزمان با دیدار این کمیته، دو نامزد امروز با هم دیدارکردند و کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرده که روند بررسی آرا ادامه دارد و از حدود ۲۳ هزار صندوق تاکنون حدود چهارهزار و ۵۰۰ صندوق باقی مانده‌است.

دو ستاد درباره روند پیشرفت مذاکرات اظهارات متفاوتی ابراز کرده اند.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد آقای عبدالله با ابراز خرسندی از پیشرفت روند مذاکره کمیته فنی دو ستاد، درباره این نشست به بی‌بی‌سی گفت که گفت‌وگوی دو ستاد به بن بست نرسیده و سران دو تیم تاکنون با روحیه همکاری با هم دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

او گفت که تیم چهار نفره فنی دو ستاد پیش‌نویس‌های را که درباره اختیارات رئیس شورای اجرایی تهیه کرده بودند با هم تبادله کردند و امروز نیز کمیته سیاسی ستاد اصلاحات و همگرایی در این باره نشست داخلی داشت و قرار است که دو تیم بار دیگر با هم گفت‌وگو کنند.

آقای سانچارکی تاکید کرد"هدف ما این است که یک نوع تعادل و توازن در ساختار قدرت میان دو تیم بوجود بیاید و تلاش این است که هیج چیزی برخلاف قانون اساسی نباشد."

'ستاد عبدالله خواست فرا قانونی دارد'

ولی ستاد آقای احمدزی، روند مذاکرات دو تیم فنی ستادهای انتخابات را نا امید کننده می‌داند. طاهر ظهیر از سخنگویان تیم اشرف غنی احمدزی به بی‌بی‌سی گفت:" باور ما این است تا زمانی که تیم آقای عبدالله ازخواست‌های فرا قانونی دست بر ندارد، ادامه مذاکرات مستقیم و غیر مستقیم به نتیجه نخواهد رسید."

او گفت با اشاره به اینکه مذاکرات فنی دو تیم اکنون به بن بست رسیده، افزود که یکی از موارد که باعث بن بست مذاکرات تیم فنی دو طرف شده این است که ستاد آقای عبدالله اصرار دارد که رئیس اجرایی، رئیس کابینه هم باشد که این موضوع مخالف قانون اساسی و مفاد اعلامیه مشترک امضا شده توسط رهبران دو تیم در حضور جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا است.

ستاد آقای عبدالله در این مورد ابراز نظری نکرده است.

بعد از تنشهای انتخاباتی و سفر دوباره جان‌کری، وزیر خارجه آمریکا به کابل، دو نامزد انتخاباتی افغانستان اعلامیه مشترکی را امضا کردند. در این اعلامیه به تشکیل دولت وحدت ملی و ایجاد پست اجرایی تاکید شده است.

به منظور ارائه تعریف مشخص از صلاحیت‌های پست اجرایی و ساختار دولت وحدت ملی، چهارشنبه، ۲۲ اسد/مرداد، تیم فنی دو ستاد به شکل رسمی کار خود را آغاز کردند.

این تیم درباره ساختار حکومت وحدت ملی توافق کردند ولی صلاحیت رئیس اجرایی همچنان به عنوان نقطه بن بست در انتخابات افغانستان باقی ماند.

در همین حال کمیسیون انتخابات افغانستان امروز از دفتر نمایندگی سازمان ملل خواست که شمار ناظران و تیم‌های کاری خود را برای سرعت در روند بررسی آرا افزایش دهد تا این روند تا چند روز آینده به پایان برسد.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نیز اکنون سرگرم رسیدگی به شکایت‌ها در مورد روند ابطال آرا است.

ستاد آقای عبدالله به دلیل قبول نشدن شرایطش از روند بررسی آرا خارج شده است.

مطالب مرتبط