ستاد عبدالله: فرصت چند ساعته دیگر به دیپلماسی دادیم

سید آقا حسین فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد آقای عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که تیم اصلاحات و همگرایی فرصت چند ساعته دیگر به دیپلماسی داده و تلاشهای بین‌المللی فشرده‌ای شروع شده است.

اما فیض الله ذکی سخنگوی ستاد تحول و تداوم می‌گوید تنها راه خروج از بن بست کنونی، تشکیل دولت وحدت ملی است و ستاد آقای عبدالله باید به این روند بازگردد.

آنگونه که فاضل سانچارکی می گوید امروز جان کری وزیر خارجه آمریکا با آقای عبدالله تلفنی صبحت کرده و علاوه بر آن یان کوبیش نماینده ویژه سازمان ملل، سفیر آمریکا، سفیر اتحادیه اروپا نیز با آقای عبدالله صحبت کرده‌اند و مذاکرات جدی جریان دارد.

آقای فاضل گفت:"در بخش فنی۴ الی ۵ مورد نظر ما پذیرفته شده است. هرچند ما به روند فنی باز نمی‌گردیم اما، آنها در جریان کار خود این خواسته‌های ما را اعمال می‌کنند."

فاضل سانچارکی افزود که نتیجه انتخابات به زودی اعلام نمی‌شود. هر نتیجه‌ای که اعلام شود، در پی تفاهم بین دو ستاد خواهد بود.

به گفته او "گروه تماس ما از ساعت سه بعد از ظهر با ستاد آقای احمدزی قطع رابطه کرده، ولی تلاش‌هایی وجود دارد که ارتباط را دوباره احیا کند."

او گفت که آقای کرزی پیام داده که فردا با آقای عبدالله ملاقات خواهد کرد.

واکنش تیم احمدزی

Image caption تیم احمدزی واکنش تیم عبدالله را عجولانه خوانده است

فیض الله ذکی، سخنگوی تیم اشرف غنی احمدزی اعلام کرد که تصمیم دیروز ستاد آقای عبدالله مبنی بر ترک روند گفت‌وگو برای تشکیل دولت وحدت ملی را "تصمیم عجولانه دانسته و آنرا و به خیر و صلاح و مملکت نمی‌داند."

ستاد آقای عبدالله دیروز اعلام کردکه اگر "خواسته‌ها و شرایط" این تیم تا فردا(امروز) پذیرفته نشود، از روند مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی به صورت کامل بیرون خواهد رفت.

قرار بود آقای عبد الله عصر امروز کنفرانس مطبوعاتی داشته باشد که به دلایل نامعلوم برگزار نشد.

آقای عطا محمد نور، والی ولایت بلخ و از حامیان آقای عبدالله دیروز با فرا خوانی هوادارانش برای حرکت‌های اعتراضی، گفته بود" از همه آنانی‎که با ما هم باور وهم راه هستند، می‌خواهیم که از همین حالا تمامی تدابیر و اقدامات مقتضی را برای راه‌اندازی حرکت‌های سبز و نارنجی که قبلا نیز از عملی شدن آنها آگاهی داده بودیم، روی دست گیرند."

آقای ذکی در جواب این گفته‌های عطا محمد نور اعلام کرد که فراخوان در مورد حرکات سبز و نارنجی به تقلید از کشورهای دیگر شاید کاری سخت نباشد"ولی باید مراقب بود که رنگ سبز به کبود و سیاه؛ رنگ نارنجی به سرخ و خون مبدل نشود."

او افزود که راه بهتر از ایجاد حکومت وحدت ملی برای بیرون رفت از وضعیت کنونی کشور وجود ندارد و تاکید کرد"بهتر است تمام جوانب فکر و ذکر خود را به رسیدن به توافق متمرکز کنند."

آقای ذکی با اشاره به اینکه تیم او به اعلامیه مشترک امضا شده میان دو نامزد و تعهدات که داده پایبند است؛ از تیم آقای عبدالله نیز خواست که به تعهدات خویش وفا دار بوده با ترجیح منافع علیایی ملی در تصمیم دیروز تجدید نظر نماید و همکاری با روند را ادامه دهد.

او افزود که اکنون بیش از ۹۰ درصد صندوق‌های رای مورد بازشماری و بازرسی قرار گرفته و امکان تغییر بنیادی نتایج آرا دیگر وجود ندارد و اعلام مقاطعه در چنین مرحله‌ای بجز انزوای سیاسی و از دست دادن اعتماد مردم نتیجه‌ای را در پی نخواهد داشت.

آقایی ذکی در ادامه تاکید کرد که تاکنون روحیه این تیم انعطاف پذیری بوده و حاضر نیست زیر فشار، تهدید و ارعاب از احترام به قانون اساسی افغانستان عدول کند. به نظر او بهترین راه این است که خواستهای تیم‌ها در تعارض با قانون اساسی نباشد.

او در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که اگر کمیسیون انتخابات نتیجه را اعلام کند در این صورت در کشور بحران ایجاد نخواهد شد؟گفت:" تاخییر در اعلام نتایج موجب بحران شده و مردم افغانستان تنها سیاست مداران نیست و همه مردم عادی از نتایج انتخابات و ابهام و بی‌باوری به آینده و نپذیرفتن نتایج نگران هستند."

آقای ذکی تاکید کرد که روند بررسی آرا مطابق به معیارهای پذیرفته شده توسط دو ستاد هر دو جانب را مجبور به پذیرش نتایج انتخابات می‌کند.

مطالب مرتبط