کرزی در دیدار با عبدالله و غنی خواستار حل بحران انتخابات شد

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای کرزی تاکید کرده که هر دو نامزد انتخابات باید هرچه زودتر به توافق دست یابند

رئیس جمهوری افغانستان گفته که عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدهای انتخابات ۲۴ حمل/فروردین به هر توافقی که دست یابند، از آن حمایت می‌کند و لازم است که آنها هرچه زودتر به بن‌بست انتخابات پایان دهند.

صبح امروز عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی به منظور رسیدن به توافق سیاسی برای پایان بخشیدن به جنجال‌های انتخاباتی با آقای کرزی دیدار کردند.

به دنبال این دیدار دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‌ای نوشت: "رئیس جمهور کشور هر دو کاندیدا را تشویق کرد که در رابطه به انتخابات به یک توافق نهایی برسند تا ملت از انتظار و وضعیت نامعلوم کنونی رهایی یابد."

پیشتر مجیب رحیمی از سخنگویان ستاد آقای عبدالله نامزد معترض گفته که آقای احمدزی، دیگر نامزد این انتخابات، طرح جدیدی ارائه کرده مبنی بر این که یک رئیس اجرایی، ریاست کابینه را بر عهده داشته باشد و پست‌های کلیدی امنیتی به طور مساوی بین دو تیم تقسیم شود.

او افزود: "در این طرح دیدگاه‌های تازه‌ای برای در مورد تقسیم مساویانه پست های کلیدی و امنیتی بخصوص شورای امنیت ملی، و اختیارات ریاست اجرایی برای عهده دار شدن ریاست کابینه، مطرح شده است."

اما بعضی سخنگویان دیگر ستاد آقای عبدالله گفته اند که در گفتگوهای سیاسی بین دو نامزد پیشرفتی صورت نگرفته است.

در همین حال عبدالعلی محمدی از سخنگویان ستاد اشرف غنی احمدزی در حالی که پیشنهاد طرح جدید به ستاد آقای عبدالله را تائید می کند اما او می گوید در این طرح گفته نشده که رئیس اجرایی می تواند رئیس کابینه باشد.

آقای محمدی به هارون نجفی زاده خبرنگار بی بی سی در کابل گفت که در این طرح اختیارات رئیس اجرایی افزایش یافته است اما نه در حدی که مخالف قانون اساسی افغانستان باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption هر دو نامزد بارها با هم گفتگو کرده‌اند اما به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند

ستاد آقای عبدالله دو روز پیش یک مهلت ۲۴ ساعت تعیین کرد و گفت که اگر "خواست‌ها و شرایط" این ستاد در مورد چگونگی گفتگوهای سیاسی و روند بررسی آرای انتخابات در نظر گرفته نشود، روند هم فنی در بررسی آرا و هم روند سیاسی را ترک خواهد کرد.

دیروز این مهلت برای ساعاتی تمدید شد تا به گفته فاضل سانچارکی، سخنگوی آقای عبدالله، "به دیپلماسی فرصت داده شود".

به دنبال این تحولات شامگاه دیروز داگ فرانتس، دستیار وزیر خارجه آمریکا وارد کابل شد تا به سیاستمداران افغان در مورد جنجال‌های انتخاباتی گفتگو کند.

با این حال، منابع هر دو ستاد می‎گویند گفتگوها بین مذاکره‌کنندگان آنها برای حل بن‌بست پیش آمده ادامه دارد و از سوی دیگر بررسی آرای انتخابات هم بدون حضور ناظران هر دو نامزد ادامه دارد.

مطالب مرتبط