کرزی: با حکومت وحدت ملی در افغانستان، 'نیازی به اپوزیسیون نیست'

حق نشر عکس Arg
Image caption وزیر خارجه آلمان برای حمایت از تشکیل حکومت وحدت ملی وارد افغانستان شده

همزمان با ورود وزیر خارجه آلمان برای میانجی‌گری بین نامزدهای انتخابات افغانستان، حامد کرزی گفته که دو نامزد دولت مشترک تشکیل دهند و نیازی به اپوزیسیون نیست.

آقای کرزی در دیدار با شماری از زنان در کاخ ریاست جمهوری گفت که وضعیت کشور غیرقابل تحمل شده و هر دو نامزد به هر توافقی که می‌رسند، برسند؛ چرا که به گفته او، وضعیت کنونی بدتر از توافق آنها است.

رئیس جمهوری تاکید کرد: "ما می‎خواهیم که آنها حکومت مشترک تشکیل دهند، یکی رئیس جمهوری شود و دیگر مجری امور (رئیس اجرائی) شود، اما زودتر این کار را کنند. ما همه با آنها هستیم و با ایشان همکاری می‌کنیم. افغانستان به حزب مخالف و به اپوزیسیون ضرورت ندارد، قطعاً."

آقای کرزی هفته گذشته با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد. او به حاضران در جلسه امروز گفت به هر توافقی که هر دو نامزد برسند، احترام می‌گذارد و از آنها خواسته که با تشکیل حکومت مشترک کشور را از "سردرگمی" نجات دهند.

حامد کرزی این سخنان خود را در دیدار با فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان هم به نحوی تکرار کرد.

آقای اشتاین مایر به هدف حمایت تلاش‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان سفر کرده و در برنامه سفرش علاوه بر گفت‌وگو با آقای کرزی، دیدار با هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری و یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل هم در نظر گرفته شده است.

وزیر خارجه آلمان از هر دو نامزد خواسته که بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به توافق برسند و از "فرصت تاریخی" برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی استفاده کنند.

حق نشر عکس
Image caption عبدرب الرسول سیاف: "حکومت یک‎جانبه به درد ملت نمی‎خورد و مانند پرنده‌ای که یک بال داشته باشد، قطعاً توان تحرک و پرواز را نخواهد داشت، چه رسد به این‌که به خدمت مردم بپردازد."

در همین حال، عبدرب‌الرسول سیاف، از رهبران جهادی و نامزد دور اول انتخابات ریاست جمهوری هم با انتشار پیامی عنوانی مردم، گفته که "حکومت یک‎جانبه به درد ملت نمی‎خورد و مانند پرنده‌ای که یک بال داشته باشد، قطعاً توان تحرک و پرواز را نخواهد داشت، چه رسد به این‌که به خدمت مردم بپردازد."

او هشدار داده کسانی که بر اعلام نتایج انتخابات تاکید می کنند، "فتنۀ خوابیده را بیدار خواهند کرد و باعث بردن کشور به سوی ناامنی و بی‌ثباتی خواهند شد که در این صورت مهار کردن مشکلات نوپیدا کار بس دشوار و از توان همگی بیرون خواهد بود."

در مقابل حمیدالله فاروقی سخنگوی حزب حق و عدالت و از حامیان اشرف غنی احمدزی در کنفرانس خبری از نهادهای انتخاباتی خواست که نتایج انتخابات را هرچه زودتر اعلام کنند و ستادهای انتخاباتی نامزدها هم به آن تمکین کنند.

دیروز کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که روند بازبینی آرا به پایان رسیده، در حالی‌که بخشی از این روند بدون حضور ناظران هر دو نامزد به پیش برده شد.

آقای فاروقی گفت که ستادهای انتخاباتی به مسئولیت تاریخی خود توجه کنند و با آرای مردم، قانون اساسی و روند دموکراسی "بازی" نکنند.

سه ماه پس از برگزاری دور دوم انتخابات نام جانشین آقای کرزی هنوز مشخص نشده است. هر دو نامز یک دیگر را به تقلب در نتایج انتخابات متهم می کنند.

آقای عبدالله، وزیر پیشین خارجه، نسبت به روند گفت‌وگوهای سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی اعتراض دارد و رقیبش، وزیر پیشین مالیه/دارایی، را متهم می‎کند که "صداقت" لازم ندارد.

در مقابل، آقای احمدزی خواسته‌ای آقای عبدالله در مورد تشکیل وحدت ملی را "فراقانونی" می‎داند و می‎گوید که او باید از "کارشکنی" در به سرانجام رساندن گفت‌وگوها دست بردارد.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای کرزی هفته گذشته با هر دو نامزد دیدار کرد

مطالب مرتبط