وزارت خارجه افغانستان: شهروندان افغان به گروه دولت اسلامی در عراق پیوسته‌اند

حق نشر عکس
Image caption او افزود که این افراد به صورت فردی در جنگ عراق شرکت کرده‌اند و انگیزه آن اعتقادات مذهبی آنها است

به دنبال پخش خبر دستگیری شهروندان افغان در ایران به اتهام تلاش برای پیوستن به گروه دولت اسلامی (داعش سابق) در ایران، دولت افغانستان تایید کرده که شماری از شهروندان افغانستان به این گروه پیوسته‎اند.

سراج‌الدین سراج، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که تکذیب نمی‌کند که شماری از شهروندان افغان مانند شهروندان شماری دیگر از کشورها، به گروه دولت اسلامی در عراق ملحق شده‌اند.

او افزود که این افراد به صورت فردی در جنگ عراق شرکت کرده‌اند و انگیزه‌شان اعتقادات مذهبی آنهاست.

معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شمار این افراد را مشخص نکرد و نگفت از چه طریقی به عراق رفته‌اند.

پیشتر عبدالرضا فضلی، وزیر کشور/داخله ایران، گفته بود تعدادی از شهروندان افغان که شمار آنها اعلام نشده، به همراه شهروندان پاکستانی که قصد داشتند از طریق ایران به عراق بروند و به دولت اسلامی بپیوندند، دستگیر شده‌اند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که این خبر را از طریق منابع رسانه‌ای دریافت کرده، اما تا حال از طریق منابع رسمی این موضوع تایید نشده است.

او افزود که این خبر مبهم است، چرا که مشخص نیست دستگیر شدگان چند تن هستند، از کجا آمده بودند و به کجا می‌رفتند.

آقای سراج گفت که در گذشته ادعا شده بود که دولت ایران برای حمایت از دولت بشار اسد در سوریه از نیروی انسانی مهاجران افغان استفاده کرده است، اما دولت جمهوری اسلامی ایران این ادعا را رد کرد.

این مقام وزارت خارجه افغانستان تاکید ورزید که موضع رسمی دولت این کشور این است که به هیچ دولت و کشوری اجازه نمی‌دهد که از امکانات و شهروندان این کشور در راستای منافع خود سوء استفاده کند.

قبلاً فردی که خود را از فرماندهان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار معرفی می‌کرد، به جان سمپسون، سردبیر امور جهانی بی‌بی‌سی در بغلان در شمال افغانستان گفته بود که این حزب با گروه دولت اسلامی ارتباط دارد. با اینهمه، هارون زرغون، سخنگوی حزب اسلامی در پاکستان در ارتباط با رسانه‌ها، این ادعا را تکذیب کرد.

مطالب مرتبط