وزیر خارجه هند برای بررسی پروژه‌های هندی وارد افغانستان شد

Image caption آقای کرزی و خانم سواراج درباره "نظامی و غیرنظامی"، با هم گفتگو کردند - عکس از وبسایت وزارت خارجه هند

با ادامه تنش‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان، وزیر خارجه هند وارد کابل شده و با مقام‌های ارشد افغان گفت‌وگو کرده است.

اخیراً مقام‌های افغان از شلیک صدها موشک از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و در آخرین مورد، دیشب از شلیک دست کم چهل موشک به ولایت کنر خبر دادند و پیشتر از دستگیری ۲۵ فرد مسلح پاکستانی به دلیل عبور از مرز در ولایت خوست سخن گفتند.

سوشما سواراج با استقبال گرم دولت افغانستان مواجه شده و پس از دیدار با ضرار احمد عثمانی وزیر خارجه افغانستان، ظهر امروز با حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش دفتر آقای کرزی، او با خانم سواراج در این دیدار درباره مسایل "نظامی و غیرنظامی"، مسایل منطقه‌ای و همچنین همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کرده است.

براساس اعلامیه مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری افغانستان، آقای کرزی به خانم سواراج گفته که کشورش در مقابله با چالش‌های مشترک متحد هند می‌ماند و تاکید کرده که حکومت آینده افغانستان هم به همکاری و روابط دوستانه بین دو کشور ادامه می‌دهد.

در اعلامیه افزوده شده که رئیس جمهوری افغانستان به وزیر خارجه هند گفته: "همان طوری که شما دوستی خود با افغانستان را ثابت کرده‌اید، افغانستان هم در کنار شما خواهد بود."

هند و افغانستان در سال ۱۳۹۰ با هم پیمان همکاری‌های استراتژیک امضا کردند که شامل همکاری‌های نظامی هم می‌شود.

گفته شده که بررسی طرح‌های توسعه‌ای مورد حمایت مالی هند در افغانستان، از اهداف سفر خانم سواراج به این کشور است.

هند پس از فروپاشی رژیم طالبان در سال ۱۳۸۰، بیش از دو میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده و از جمله از این پول برای ساخت سد/بند برق آبی سلما در ولایت غربی هرات و ساختمان جدید پارلمان افغانستان استفاده می‌شود.

سوشما سواراج به حامد کرزی گفته است که کشورش به همکاری‌های مالی خود به افغانستان ادامه می‌دهد.

پروژه‌های بزرگ مورد حمایت مالی هند در افغانستان همواره با چالش‌های امنیتی مواجه بوده است. از جمله طرح ساخت جاده‌ای در ولایت جنوب غربی نیمروز و بند برق آبی سلما بارها هدف حملات مسلحانه قرار گرفته است.

مقام‌های افغان گروه‌های شورشی را مسئول این حملات دانسته که به گفته این مقام‌ها از پاکستان سازمان‌دهی می‌شوند، اما دولت پاکستان این ادعاها را همواره رد کرده است.

هند و پاکستان دو رقیب دارای جنگ‌افزارهای هسته‌ای در منطقه اند و از نظر برخی از تحلیلگران افغان، افغانستان یکی از میدان‌های رقابت این کشور محسوب می‌شود.

در چهار دهه گذشته به‌جز دوره حاکمیت طالبان، روابط هند با دولت‌های بر سر اقتدار در کابل دوستانه بوده و پاکستان متهم به حمایت از مخالفان دولت‌های افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط