عبدالله، ریاست جمهوری را به اشرف غنی تبریک گفت

عبدالله عبدالله، ریاست جمهوری را به اشرف غنی تبریک گفت

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله، ریاست جمهوری را به اشرف غنی تبریک گفت

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت جدید افغانستان می گوید که برای حل بحران انتخابات افغانستان، تشکیل دولت وحدت ملی بهترین گزینه بود.

آقای عبدالله امروز در جمع هوادارانش در تالار لویه جرگه کابل سخنرانی کرد و پست ریاست جمهوری را به اشرف غنی احمدزی تبریک گفت و از روحیه او برای امضای موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی تشکر کرد.

او همچنین از مردم عذرخواهی کرد که طولانی شدن انتخابات سبب رنج و نگرانی آنها شد.

اما وی تاکید کرد که او برای دفاع از رای مردم تلاش کرده و در نهایت بدون هیچ فشار و ترسی، تصمیم به تشکیل دولت وحدت ملی گرفته است.

به دنبال اعلام نتیجه انتخابات و تشکیل دولت وحدت ملی، شماری از طرفداران آقای عبدالله معترض بودند.

آقای عبدالله با اشاره به این اعتراض‌ها از هواداران معترضش خواست که او و تیم اش را متهم به معامله گری نکنند زیرا او آگاهانه و برای جلوگیری از ناآرامی ها در کشور این تصمیم را گرفته است.

آقای عبدالله گفت: "هر کسی که رای داده و هر کسی که رای نداده، به هر نامزدی که رای داده، نماینده خود را در حکومت وحدت ملی می بیند."

عبدالله عبدالله که نخستین بار پس از اعلام نتایج انتخابات سخن می‌گفت، تلاش کرد از بحث‌های انتخاباتی و هوا و فضای انتخابات عبور کند و تاکید کرد که اکنون دو تیم انتخاباتی، تبدیل به یک تیم مشترک شده اند و تلاش می کنند که برای بهبود وضعیت کشور و زندگی مردم افغانستان با همدیگر کار کنند.

اعلام نتیجه انتخابات هرچند به نگرانی‌های انتخاباتی پایان داد، اما شک و تردید هایی مبنی بر اینکه دو تیم رقیب انتخاباتی نتوانند باهم کار کنند، در میان مردم وجود دارد. آقای عبدالله با اشاره به این نگرانی ها گفت نباید مردم نگران اختلافات به خاطر یکجا شدن دو تیم باشند زیرا این دو تیم برای وحدت مردم افغانستان یکجا شده اند.

توضیح تصویر،

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان است

او به اختلافات و انتقادهای تیم های انتخاباتی در دوران مبارزات انتخاباتی اشاره کرد و گفت که آنها نیز بیهوده نبوده و در رشد آگاهی مردم و پختگی سیاسی شان موثر بوده است.

آقای عبدالله به نمایندگی از دو تیم انتخاباتی به مردم وعده داد که دولت وحدت ملی برای تقویت نهادهای ملی، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد اداری، تامین امنیت و صلح سراسری، احترام به حقوق بشر و حقوق زن و بهبود روابط افغانستان با کشورهای منطقه و جهان تلاش خواهد کرد.

او اظهار امیدواری کرد که با عملی شدن این برنامه ها دیگر هیچ افغانی قصد فرار از این کشور را نکند.

آقای عبدالله همچنان از موافقتنامه دولت وحدت ملی به عنوان فرصتی برای استفاده از تمام استعدادها و تجربه ها در حکومت یاد کرد.

او از اصلاح نظام و نهادهای انتخاباتی نیز به عنوان یک دستاورد برجسته این موافقتنامه نام گرفت که سبب خواهد شد "تا دیگر هیچ نامزدی و هیچ رای دهنده و مردم افغانستان بار دیگر در شرایط (مشابه انتخابات کنونی) قرار نگیرند و این رنج دوباره تکرار نشود."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل ادعای تقلب های گسترده، جنجالی شد و ماه ها به درازا کشید.

اما سرانجام نتایج انتخابات افغانستان پس از توافق سیاسی دو نامزد روز یکشنبه ۳۰ سنبله/شهریور اعلام شد. صبح همان روز نیز موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی بین دو نامزد امضا شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اشرف غنی احمدزی را رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله را رئیس اجرایی دولت جدید افغانستان اعلام کرد.

به اساس توافق سیاسی بین دو نامزد برای حل بحران انتخابات، یکی از نامزدان رئیس جمهوری و نامزد دیگر رئیس اجرایی شد و نتایج انتخابات بدون آمار و رقم اعلام شد. همچنان به اساس موافقتنامه "دولت وحدت ملی" قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیم شد.

پیش از این هواداران و تیم انتخاباتی آقای احمدزی نیز مراسمی را برای تجلیل از پیروزی شان روز دوشنبه در لیسه امانی برگزار کرده بودند که هیچ نماینده ای از تیم انتخاباتی آقای عبدالله در آن اشتراک نداشت.

امروز نیز در نشست تیم اصلاحات و همگرایی هیچ نماینده ای از تیم تحول و تداوم حضور نداشت.