موافقتنامه‌ امنیتی میان افغانستان و آمریکا و ناتو امضا شد

دولت افغانستان دو موافقتنامه مهم امنیتی را با سفیر آمریکا در کابل و نماینده ویژه ناتو در افغانستان امضا کرد. این سند روند حضور نظامی ناتو و آمریکا را پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان مشخص می‌کند.

این موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا با حضور اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری جدید افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی، شماری از رهبران جهادی و مقامات دولتی افغانستان؛ میان محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان که دیشب به این پست گماشته شد و جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل امضاء شد.

موافقت نامه امنیتی میان کابل و ناتو نیز توسط آقای اتمر و موریس یوخمس نماینده ویژه غیر نظامی ناتو در افغانستان امضا شد.

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان در این مراسم حضور نداشت.

در این مراسم اشرف غنی احمدزی گفت که امروز روزی است که افغانستان حاکمیت ملی خود را به صورت اساسی به دست می‌آورد.

به گفته او قبل از این استفاده از نیروی نظامی در خاک افغانستان براساس فیصله سازمان ملل در سال ۲۰۰۱صورت می‌گرفت و امروز افغانستان شاهد مساوات دولت این کشور با دولتهای همکارخود در دنیا است که به صورت یک دولت مستقل براساس برداشت منافع ملی خود قراردادی را برای ثبات، خیر و رفاه مردم خود و برای ثبات و خیر دنیا امضا می‌کند.

آقای احمدزی گفت که براساس این قرار داد کمک‌های بین‌المللی برای تقویت نهادهای امنیتی افغان مصرف شده و حق استعمال نیروی نظامی بر اساس فیصله حکومت افغانستان خواهد بود.

او گفت که کمک‌های بین‌المللی بعد از این تا حد ممکن از طریق بودجه افغانستان صورت می‌گیرد؛ البته در صورتیکه که افغانستان اصلاحات بینادی را در مصرف عملی بودجه و شفافیت را که مردم از روند مصرف بودجه می‌خواهد، عملی کند.

به گفته رئیس جمهور جدید افغانستان فضای این کشور بعد از این تحت کنترل حکومت افغانستان خواهد بود و هر کس به افغانستان واردمی‌شود براساس نظام قبول شده بین المللی ویزا خواهد بود و قراردادهای بین‌المللی تحت قوانین مشخص انجام خواهد شد.

او گفت که نیروهای بین‌المللی به هیچ یک از مکان‌های مقدس افغانستان مثل مساجد، داخل شده نمی‌تواند. حریم زندگی افغانها طبق ارزشهای قانون اساسی محفوظ و قراردادی‌های افغان که از طرف قراردادی های بین المللی قرار داد می‌گیرند حقوق مشخص و واضح خواهند داشت.

آقای احمدزی گفت که افغانستان نقطه اساسی و محور توجه دنیا است و خطرهای مشترک هنوز منافع ملی افغانستان و جهان را تهدید می‌کند و منافع مشترک ایجاب مبارزه مشترک در مقابل خطرها را می‌نماید.

او تاکیدکرد که در اجلاس شیکاگو برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان ۱۶ میلیارد دلار برای چهار سال در نظر گرفته شده که افغانستان از این کمک برای تجهیز، آموزش و تمرین ارتش ملی افغانستان مصرف خواهد کرد.

رئیس جمهوری جدید افغانستان گفت که افغانستان به سمت نهاد سازی می رود و ساختن نهادهای درجه اول امنیتی خواست مردم این کشوراست.

او در پایان تاکید کرد که هیج خطری از این قرار داد برای همسایه‌های افغانستان متصور نیست و هیج همسایه افغانستان باید خود را با امضا این قرارداد در خطر نبیند، زیرا این قرار داد صرفا برای دفاع و رفاه افغانستان است.

آقای احمدزی تاکید کرد که هیچ گونه سلاح هسته‌ای براساس این قرارداد در افغانستان مستقر یا مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. ولی در صورتیکه این خاک با خطر مواجه شود که همپیمانان افغانستان که ناتو و آمریکا باشد با هم اقدام خواهد‌کرد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت جدید افغانستان نیز در این مراسم گفت که خوشحال است که افغانستان یک قدم فراتر در قسمت قانونمند شدن، حضور نیروهای آمریکا و نیروهای ناتو با امضا این موافقت نامه برداشته است.

او گفت که افغانستان در راستای امضا این دو موافقتنامه آگاهانه با توجه به ضرورت به امنیت و ثبات این کشور قدم برداشته و با اجرای مفاد این موافقت نامه‌ها افغانستان روی پای خود ایستاده و تامین امنیت را نیروهای ملی افغان به عهده داشته باشند.

آقای عبدالله گفت که طرف افغانستان موافقت نامه را به دقت مرور کرده و مفاد آنرا به نفع افغانستان و جهان می‌داند و تلاش شده که در تمام روند تدوین آن منافع مردم افغانستان محفوظ باشد.

جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل نیز امضا این موافقتنامه را تقویت دوامدار روابط میان افغانستان و آمریکا دانست و گفت که برای تدوین آن کار زیادی صورت گرفته است.

او گفت که آمریکا به روابط خود با افغانها و افغانستان ارزش قایل است و علاقه مند کار با رئیس جمهور جدید و رئیس اجرائی این کشور است.

سفیر آمریکا افزود که این موافقت نامه زمینه کمک آمریکا به نیروهای امنیتی افغانستان را نشان می‌دهد و بینادی را فراهم خواهد کرد که افغانستان به پیشرفت چشم گیر خود ادامه بدهد.

او گفت که پیشرفتهای زیادی انجام شده و آمریکا برای ادامه همکاری با مردم افغانستان متعهداست.

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان از امضای این قرارداد خودداری کرد و این موضوع باعث بروز تنش در روابط با آمریکا و افزایش نگرانی‌های امنیتی شد.

آقای کرزی گفته بود، در صورتیکه موافقتنامه امنیتی با آمریکا منجر به آمدن صلح به کشورش نشود و در صورتیکه "حمله بر خانه‌های" افغانها را متوقف نکند، موافقتنامه امنیتی با آمریکا را امضا نخواهد کرد. وی خواستار مذاکرات صلح با طالبان بود.

رئیس جمهوری سابق افغانستان همچنین نحوه کارکرد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به باد انتقاد گرفته و گفته بود که آمریکا، بریتانیا و گروه طالبان در مورد فروپاشی حکومتش در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان از موضع مشترکی حرف می‌زنند.

با امضای این موافقتنامه حدود ۱۰ هزار نیروی آمریکایی و تعدادی نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو می‌توانند پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند.

به گفته مقامات ناتو ماموریت اصلی این نیروها پس از ۲۰۱۴ آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواهد بود.

براساس پیش‌نویس کنونی موافقت‌نامه امنیتی که از سوی لویه‌جرگه مشورتی تایید شده، نیروهای خارجی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در پایگا‌ه‌هایی در بگرام، کابل، مزارشریف، هرات، قندهار، شیندند، گردیز و هلمند مستقر خواهند شد.