ممنوعیت سفر خبرنگار نیویورک تایمز به افغانستان رفع شد

حق نشر عکس AP

دادستانی کل افغانستان ممنوعیت سفر، ماتیو روزنبرگ، خبرنگار نیویورک تایمز، به افغانستان را رفع کرده است.

نیویورک تایمز در خبری در همین‌باره گزارش کرده است که داوود سلطانزوی، یکی از مشاوران اشرف‌غنی احمدزی، رئیس جمهور افغانستان، اجازه ورود مجدد آقای روزنبرگ را به افغانستان، در روز یکشنبه ۱۳ میزان/مهر و در جریان عید قربان تایید کرده است.

ماتیو روزنبرگ در مقاله‌ای که در ماه اوت سال جاری در نیویورک تایمز به چاپ رسید، نوشته بود که شماری از مقام‌های ارشد دولتی برای شکستن بن‌بست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مشغول گفت‌و‌گو در مورد ایجاد دولت موقت هستند.

دادستانی‌کل افغانستان، این مقاله را تفرقه انگیز و تهدیدی برای امنیت ملی و ثبات افغانستان خواند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دنبال ماهها کشمکش در نهایت با میانجیگری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، و تفاهم دو نامزد رقیب انتخاباتی به پایان رسید.

مقاله چاپ شده آقای روزنبرگ خشم دولت حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان را برافروخت و پس از آن دفتر دادستانی کل افغانستان، گزارشگر نیویورک تایمز در کابل را ممنوع الخروج اعلام کرد.

سپس بعد از انجام تحقیقاتی، دستور خروج هرچه سریعتر آقای روزنبرگ از کابل داده شده و دولت افغانستان او را ممنوع الورود اعلام کرد.

حالا دولت وحدت ملی افغانستان، با رویکرد متفاوت از دولت پیشین، بعد از نزدیک به دوماه محدودیت سفر آقای روزنبرگ به افغانستان را رفع کرده است.

دولت جدید افغانستان، به رهبری اشرف غنی احمدزی، در اولین روز کاری خود موافقتنامه امینتی دو جانبه با آمریکا را امضا کرد.

مطالب مرتبط