پلیس کابل: بازداشت سایر متهمان کابل بانک از توان پلیس خارج است

حق نشر عکس AFP

فرماندهی پلیس کابل می‌گوید که بازداشت سایر متهمان پرونده فساد مالی کابل بانک از صلاحیت پلیس خارج است.

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل به خبرنگاران گفت که پلیس از زمان بازگشایی پرونده فساد مالی کابل بانک دست به کار شده و تاکنون موفق شده که هفت نفر از متهمان پرونده کابل بانک را بازداشت کند اما سایر متهمان با ضمانت‌های مختلفی موفق به فرار شده اند.

آقای ظاهر گفت که دو نفر از متهمان شهروندان کشور هند هستند و به ضمانت سفارت هند در کابل آزاد شده بودند که فرار کرده اند و باید از مجاری دپلماتیک و پلیس انترپل بازگردانده شوند.

آقای ظاهر می‌گوید که سه فراری دیگر مسئولان بانک به شمار می‌روند که به ضمانت نهادی که آقای ظاهر از آن نام نگرفت، آزاد شده بودند و فراری هستند. او می‌گوید که دو متهم دیگر هم موفق به فرار به پاکستان شده اند و دو تن دیگر هم با ضمانت جعلی ناپدید هستند.

Image caption فرمانده پلیس کابل می‌گوید بازداشت سایر متهمان از صلاحیت پلیس خارج است

این در حالی است که اشرف‌غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ ۹ میزان/مهر در فرمانی پرونده فساد مالی کابل‌بانک که از بزرگترین پرونده های فساد افغانستان به شمار می‌رود را بازگشایی کرد. آقای غنی به دادستانی و پلیس دستور داد که متهمان کابلبانک را طی سه روز بازداشت کند و پرونده کابل بانک را حل و فصل کند.

اما با گذشت حدود سه هفته از زمان صدور این فرمان، تا کنون کل عاملان فساد مالی و متهمان پرونده کابلبانک بازداشت نشده اند.

دادستان کل افغانستان پس از صدور این فرمان، حکم بازداشت نوزده نفر از متهمان پرونده فساد مالی کابل بانک را صادر کرده است. بصیر عزیزی سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفته که به ادارات مسئول هدایت داده شده که در مورد پرونده کابل بانک بررسی های لازم را انجام دهند و برای فرستادن این پرونده به دادگاه استیناف، مدارک لازم را جمع آوری کنند.

با این حال گفته می شود که تعدادی از کارکنان بانک مرکزی افغانستان نیز در میان بازداشتی ها اند. خبرهایی هم در مورد فرار معاون بانک مرکزی و رئیس بانک ملی افغانستان منتشر شده که هنوز رسما از سوی مراجع رسمی تایید نشده است.

افزایش نا امنی ها

آقای ظاهر در ادامه در مورد رویدادهای امنیتی در کابل معلومات داد و گفت که گروهی از دزدان مسلح را در کابل بازداشت کرده اند که مشغول دزدی موتر/خودرو بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption وزارت امور داخله می‌گوید فعالیت های مخالفان مسلح افزایش یافته است

او افزود که در عملیاتی دیگر گروهی از دزدانی بازداشت شده که با استفاده از لباس و موتر پلیس شبانه به بهانه تلاشی/بازرسی به خانه مردم رفته و دست به سرقت می‌زدند. فردی که در راس این گروه قرار داشته قبلا افسر وزارت امور داخله و از نیروهای ذخیره پلیس بوده است.

فرمانده پلیس کابل گفت که در هفته گذشته همچنین یک سرباز پلیس که سه ماه پیش به دلیل غیرحاضری از وظیفه کنار رفته بود، در محله تفریحی قرغه نزدیک ولسوالی پغمان کابل سه غیرنظامی را کشته بود که توسط پلیس بازداشت شده است.

به اساس آمار پلیس، در هفته گذشته در سراسر افغانستان ۱۷۷ رویداد جنایی اتفاق افتاده و ۱۹۰ نفر هم به اتهام دست داشتن در این رویدادها بازداشت شده اند.

پلیس می‌گوید که ۱۷۵ مورد فعالیت های مخالفان مسلح را نیز در جریان یک هفته گذشته ضبط کرده که در مقایسه با هفته های قبلی افزایش را نشان می‌‎دهد.

مطالب مرتبط