کشته شدگان ارتش ملی افغانستان به ۶۸۵۳ نفر رسید

حق نشر عکس javier manzano

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که از سال ۱۳۸۲ تا نیم سال ۱۳۹۳ خورشیدی؛ ۶ هزار و ۸۵۳ سرباز و افسر ارتش ملی افغانستان در نبرد با نیروهای شورشی در این کشور کشته شده‌اند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که ۸۵ درصد این افراد در اثر انفجار مین‌های کارگزاری شده توسط مخالفان دولت افغانستان جان خود را از دست دادند.

او افزود که بقیه در درگیری‌های مسلحانه و حملات شورشیان مخالف دولت افغانستان کشته شدند.

آقای عظیمی امروز در صفحه تویتر خود نوشت که در سال ۱۳۸۲ خورشیدی به تعداد ۹ نفر، در سال ۱۳۸۳، ۵۱ نفر، در سال ۱۳۸۴، ۱۳۸ نفر، در سال ۱۳۸۵، ۲۰۶ نفر، در سال ۱۳۸۶، ۳۲۵ نفر و در سال ۱۳۸۷ نیز ۳۸۰ نفر از سربازان و افسران ارتش ملی این کشور کشته شدند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نوشته که در سال۱۳۸۸، ۶۳۵ نفر، در سال ۱۳۸۹، ۷۴۸ نفر، در سال۱۳۹۰، ۸۴۱نفر، در سال ۱۳۹۱ ، ۱۱۷۰ نفر، در سال ۱۳۹۲، ۱۴۰۰ نفر و در شش ماه سال اول ۱۳۹۳ نیز به تعداد ۹۵۰ عضو ارتش ملی افغانستان کشته شده‌اند.

به نظر کارشناسان نظامی افزایش تعداد سربازان ارتش ملی به حدود ۲۰۰ هزار نفر، انتقال تامین مسئولیتهای امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای افغان و افزایش نا امنی در این کشور دلیل اصلی افزایش تلفات نیروهای ارتش ملی افغانستان در سالهای اخیر بوده است.

مطالب مرتبط