نتایج نهایی انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان اعلام شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس آمار کمیسیون، نزدیک به هفت میلیون نفر در انتخابات شوراهای ولایتی شرکت کردند

نتایج نهایی انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان بیش از هفت ماه پس از برگزاری آن اعلام شد و رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته که برای برگزاری انتخابات شفاف نباید انتظار "معجزه" داشت.

احمدیوسف نورستانی گفت که از ۲۵۹۱ نامزدی که در انتخابات ۱۶ حمل/فروردین شرکت کردند، ۴۵۸ تن به ۳۴ شورای ولایتی انتخاب شده‌اند که ۹۷ تن آنها زن هستند.

او مجموع کل آرای ریخته شده به صندوق‌ها را شش میلیون و ۹۷۹ هزار و ۹۲ نفر اعلام کرد که از آن جمله شش میلیون و ۲۳۳ هزار و ۵۱ رای معتبر بوده است.

آقای نورستانی گفت که دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی، وقت گذاشتن به بررسی ادعاهای تقلب در این انتخابات و همچنین انتخابات ریاست جمهوری بود.

حق نشر عکس
Image caption نورستانی: وضعیت در کشور ما هنوز برای برگزاری انتخابات معیاری آماده نبوده و نباید انتظار معجزه را داشت

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افزود: "وضعیت در کشور ما هنوز برای برگزاری انتخابات معیاری آماده نبوده و نباید انتظار معجزه را داشت."

او گفت تا زمانی که شناسنامه الکترونیک توزیع نشود، آمار دقیق و حقیقی از جمعیت نباشد و فهرست رای‌دهندگان در حوزه‌های مشخص را وجود نداشته باشد، "همیشه انتظار این گونه چالش‌ها، اتهامات تقلب، تخطی را باید داشته باشیم."

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد که دولت باید به فراهم کردن زمینه‌ها برای برگزاری انتخابات شفاف و بدون چالش‌های زمان‌گیر اولویت بدهد.

نتایج انتخابات شوراهای ولایتی در حالی اعلام می‌شود که انتقادها و گمانه زنی‌های فراوانی درباره این انتخابات از سوی منتقدان و نامزدهای معترض مطرح شده است.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان در جلسه امروز مجلس از کمیسیون انتخابات به شدت انتقاد کردند و از جمله صدیق احمد عثمانی نائب رئیس مجلس که امروز ریاست جلسه را به عهده داشت، کمیسیون را متهم به نقض قانون اساسی و قانون انتخابات کرد.

فوزیه کوفی عضو مجلس از اعضای کمیسیون خواست که استعفا دهند، اما غلام‌حسین ناصری دیگر عضو مجلس خواستار "محاکمه" آنها شد، چرا که به گفته او کارهای خود را مطابق صلاحیت‌های خود انجام نداده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در جریان برگزاری انتخابات شانزدهم حمل، شورشیان مخالف انتخابات، انگشتان عده ای از رای دهندگان را قطع کردند

اما برخی از نمایندگان مانند احمدشاه رمضان پیشنهاد بازنگری قانون انتخابات را مطرح کردند، اما این پیشنهاد به این دلیل رد شد که مجلس در سال آخر کاری‌اش نمی‌تواند قانون انتخابات را تغییر دهد، اما برخی دیگر از اعضای مجلس گفتند که طرح بازنگری قانون می‌شود از با فرمان تقنینی رئیس جمهوری نافذ شود.

در عین حال شمار قابل توجهی از نامزدهای معترض انتخابات شوراهای ولایتی از ماه‌ها پیش دست به اعتراض‌های مداوم زده و از جمله شماری در مرکز شهر کابل اقدام به تحصن کرده‌اند.

آنها معتقدند که در برگزاری انتخابات و همچنین شمارش آرا، تقلب گسترده صورت گرفته و دلیل تاخیر در اعلام نتایج هم بی‌ارتباط با این مسایل نبوده است، ادعایی که کمیسیون آن را رد می‌کند.

آقای نورستانی گفت که ادعا شده بود که محلات رایگیری "خیالی" وجود داشته، برخی صندوق‌ها اصلا "خالی" بوده و انتخابات "مهندسی" شده بود، اما در نهایت به گفته او، مشخص شد که این ادعاها درست نبود.

مطالب مرتبط