اشرف غنی برای صلح در کشورش به پاکستان می‌رود

اشرف غنی: وقتی که یک مسئله سه طرفه باشد، معلوم است که تنها به دو جانب قضیه تعلق ندارد

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

اشرف غنی: وقتی که یک مسئله سه طرفه باشد، معلوم است که تنها به دو جانب قضیه تعلق ندارد

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از سفرش در آینده نزدیک به پاکستان خبر داده و گفته که موضع این کشور در قبال صلح در افغانستان تا چند هفته دیگر مشخص می‌شود.

آقای غنی که گزارش سفر اخیرش به چین را در یک کنفرانس خبری توضیح می‌داد، گفت که دیدگاه دولت او در مورد تامین صلح در کشورش "وسیع" شده است.

هر چند او توضیح نداد که منظورش از توسعه دیدگاهش در مورد صلح با شورشیان چیست، اما با ذکر نام چین، به صورت تلویحی گفت: "وقتی که یک مسئله سه طرفه باشد، معلوم است که تنها به دو جانب قضیه تعلق ندارد."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "دیدگاه ملی ما و دیدگاه بین‌المللی ما از طرف دولت چین نه تنها جذب شده، بلکه مورد تقدیر قرار گرفته است."

ناظران به این باروند که اشرف غنی در سفرش به چین احتمالاً از مقامهای این کشور خواسته که با استفاده از نفوذ خود بر دولت پاکستان، به عنوان متحد سنتی‌اش، این کشور را متقاعد کند که در زمینه‌سازی برای صلح با گروه طالبان همکاری کند.

آقای غنی تاکید کرد که حالا چین بیش از هر زمان دیگر تشویق شده که در زمینه تحقق صلح در افغانستان همکاری کند.

مقام‌های دولت افغانستان معتقدند که پاکستان می‌تواند در این راستا نقش کلیدی بازی کند، چنانکه حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان هم به همین باور بود.

آقای غنی ضمن ذکر این نکته که "میزان همکاری پاکستان در هفته‎های آینده معلوم خواهد شد"، گفت که پس از این رفت و آمد مقامها بین افغانستان و پاکستان افزایش خواهد یافت.

توضیح تصویر،

دولت افغانستان در بیش از پنج سال گذشته تلاش کرده که طالبان را برای حاضر شدن به آشتی متقاعد کند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او افزود که در آینده نزدیک در یک "سفر کاری" به پاکستان خواهد رفت و برنامه‌های صلح خود را در جدول زمانی کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت و در چهارچوب نقشه‌ای هماهنگ شده با پاکستانی‌ها در میان خواهد گذاشت.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که سه کشور چین، عربستان سعودی و ترکیه برای همکاری در این زمینه "گام‌های بزرگی" برخواهند داشت و علاوه برآنها کشورهای بریتانیا، امارات متحده عربی و قطر هم همکاری خواهند کرد.

اشرف غنی ضمن تاکید بر این که "صلح هدف ملی ماست"، گفت که تامین صلح در افغانستان آسان نیست و اگر آسان می‌بود، این امر در سالهای گذشته تحقق یافته بود.

او پیشتر در مراسم گشایش کنفرانس کشورهای قلب آسیا در پکن، پایتخت چین گفته بود: "صلح اصلی‌ترین اولویت ما است. از مخالفان سیاسی، بخصوص گروه طالبان، دعوت می‌کنیم تا به گفت‌وگوهای بین افغان‌ها بپیوندند و از شرکای بین‌المللی خود می‌خواهیم تا از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت کنند."

پیش از این حامد کرزی تلاشهای گسترده‌ای را در راه آشتی با گروه طالبان در بیش از پنج سال گذشته به راه انداخت و در چهارچوب ادبیات آشتی‌جویانه خود اعضای این گروه را "برادر" خواند، اما این گروه تا آخرین روز کاری آقای کرزی هم دست از جنگ و بمبگذاری برنداشت.