مدارس آموزش فنی و حرفه‌ای در افغانستان سراسری می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption مدارس آموزش فنی و حرفه‌ای تاکنون در افغانستان جا نیافتده و تعداد آن نیز اندک است

دولت افغانستان اعلام کرده که با راه اندازی مدارس فنی و حرفه‌ای در این کشور زمینه آموزش تمام کارگران فنی که اکنون در کارگاه‌ها مشغول به کارند و همچنین زمینه کاری برای فارغان مدارس این کشور را فراهم می‌کند.

محمد آصف ننگ، معاون آموزش فنی و حرفه‌ای وزارت معارف افغانستان، روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که هدف از این کار آموزش نیروهای کار ماهر، فنی و با سواد در جامعه است.

یکی از اهداف راه اندازی طرح آموزش فنی و حرفه‌ای از سوی کشور آلمان ایجاد هماهنگی میان کارآفرینان بخش خصوصی و دولتی است.

آقای ننگ گفت که اکنون حدود ۳۵۰ هزار نفر سالانه از مدارس افغانستان فارغ التحصیل می‌شوند، حدود ۲ میلیون دانش آموز نیز در سراسر افغانستان قادر نیستند به دلیل مشکلات به مدارس بروند و ۴ میلیون نفر نیز کارگران غیر حرفه‌ای در کشور هستند.

به گفته آقای ننگ قرار است این برنامه برای حل معضل میلیون ها دانش آموز کمک کند.

مشکل آمار

آقای ننگ افزود ثبت نیروی کار از اهداف دیگر این برنامه است اکنون به دلیل نداشتن آمار از تحلیل بازار کار در کشور عاجز هستند. او همچنین افزود که اگر این تحلیل وجود نداشته باشد، سیاست گذاری در این زمینه نیز مشکل خواهد بود.

که حدود ۳ میلیون نیروی فنی و حرفه‌ای (کارگران قالین باف، نجاری، بنایی و... در حدود ۲۵۰ رشته فنی دیگر) در افغانستان وجود دارند که از سوی وزارت معارف/ آموزش و پرورش تاکنون ثبت نشده‌اند.

کاریابی

معاون وزیر معارف، کاریابی و کار آفرینی و تقویت اقتصاد خانوادهای افغان را از اهداف دیگر این برنامه ذکر کرد و افزود که جذب ۳۵۰ هزار دانش آموز که سالانه فارغ التحصیل می‌شوند، به مراکز آموزش عالی کاری دشوار است، ولی دولت می‌تواند برای آنان آموزشهای حرفه‌ای را فراهم‌کند.

به گفته او کسانی که در کارگاه‌های کوچک اکنون مشغول کارند و قادر نشده‌اند آموزش ببینند، وزارت معارف تلاش می‌کنند که زمینه آموزش را برای آنان نیز فراهم کند.

او تاکید کرد که استادان غیر تحصیل کرده همانند بناها، نجارها و سایر افراد فنی که فقط کار عملی را بلدند نیز به عنوان استاد در این کارگاه های آموزش فنی و حرفه‌ای فعالیت خواهند کرد.

حسن سپاهی، رئیس اتحادیه ملی پیشه وران افغانستان نیزدراین مراسم گفت که در حدود ۲.۵ میلیون نفر در افغانستان بیکارند ولی صدها کارگر خارجی اکنون در افغانستان مشغول کارند.

آقای سپاهی دلیل این کار را سنتی بودن و نداشتن آموزش حرفه‌ای کارگاه‌ها در افغانستان دانست و افزود که ادامه روند فعالیت این کارگاه‌ها به صورت کنونی نمی‌تواند نیازهای اساسی کشور را بر آورده سازد.

او گفت که اکنون قیمت تولیدات داخلی و خارجی دو برابر مشابه خارجی‌اش است که علت اصلی این کار فنی و حرفه‌ای نبودن کارگران و گارگاه‌های تولیدی در کشور است.

مطالب مرتبط