مجلس افغانستان همکاری امنیتی با آمریکا و ناتو را تایید کرد

Image caption جلسه پارلمان قبل از تصویب هر دو توافقنامه پرتنش بود

مجلس نمایندگان افغانستان دو توافقنامه همکاریهای امنیتی بین افغانستان و آمریکا و پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، را تایید کرد.

این دو سند برای تعیین چهارچوب همکاری های امنیتی بین افغانستان و آمریکا و ناتو در ۳۰ سپتامبر در کابل امضا شده و روز ۱۹ اکتبر برای تصویب به پارلمان آن کشور فرستاده شد.

از ۱۵۷ عضو حاضر در مجلس، به "قرارداد همکاری‌های امنیتی و دفاعی میان افغانستان و آمریکا" پنج نفر رای مخالف و سه نماینده دیگر رای ممتنع و بقیه رای مثبت دادند.

به همین گونه ۱۵۲ نماینده به "موافقتنامه وضعیت نیروها بین افغانستان و پیمان اتلانتیک شمالی ــ ناتو" رای مثبت و تنها ۵ عضو مجلس رای منفی دادند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس، این دو سند را "بسیار مهم" خواند و در آغاز جلسه پرتنش امروز گفت که حکومت وحدت ملی از مجلس خواسته که آنها را به صورت "عاجل" بررسی کند.

این در حالی است که شماری از نمایندگان در آغاز جلسه مخالفت خود را نسبت به تصویب این دو سند ابراز داشتند که با واکنش موافقان تایید این توافقنامه‌ها مواجه شدند.

در آغاز جلسه همچنین عده‌ای از نمایندگان خواستار سری شدن جلسه برای بررسی این توافقنامه‌ها شدند، اما در نهایت این درخواست به نتیجه نرسید.

Image caption براساس قرارداد همکاری های امنیتی با آمریکا، ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان خواهند ماند

براساس پیوست الف قرارداد همکاری‌های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و آمریکا، نیروهای آمریکایی اجازه می یابند که در مناطق مختلف افغانستان ــ کابل، بگرام، مزار شریف، هرات، قندهار، شوراب (هلمند)، گردیز، جلال‎آباد و شیندند ــ تاسیسات نظامی داشته باشند.

این نیروها همچنین اجازه خواهند داشت که از هفت فرودگاه استراتژیک بگرام، کابل، قندهار، شیندند، هرات، مزار شریف و شوراب هلمند و نیز پنج بندرگاه (مبدا رسمی ورود و خروج) زمینی تورخم، اسپین بولدک، تورغندی، حیرتان و شیرخان، به عنوان محلات رسمی ورودی و خروجی استفاده کنند.

این توافقنامه تا سال ۲۰۲۴ میلادی (۱۴۰۳ خورشیدی) اعتبار دارد و پس از آن هم در صورت توافق دو کشور قابل تمدید است.

بر اساس این دو سند، ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در آخر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد، اما ماموریت آنها در راستای حمایت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

مطابق تعریف بند دوم ماده دوم قرارداد همکاری امنیتی با آمریکا، حمایت نیروهای آمریکایی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان شامل این موارد می شود: "مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار".

این توافقنامه همچنین تصریح کرده که نیروهای آمریکایی همکاران افغان خود را در زمینه‌های خنثی‌سازی بمب‌های گوناگون، ارتقای سیستم تدارکاتی و حمل و نقل، اطلاعاتی و تقویت نیروهای هوایی کمک خواهند کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption این دو سند در روز اول کار اشرف غنی با سفیر آمریکا و نماینده سازمان ناتو در کابل امضا شد

امضای این دو توافقنامه از دو سال پیش بین مقامهای افغانستان و آمریکا زیر بررسی بود، اما حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان تا آخر دوره کاری خود از امضای آن خوداری کرد.

اما اینک اشرف غنی در امضای آن هیچ تاخیری نکرده و براساس وعده‌ انتخاباتی‌اش، در روز اول کاری خود به حنیف اتمر مشاور امنیت ملی خود دستور داد که این دو سند را با سفیر آمریکا و نماینده ناتو در کابل امضا کند.

به دنبال تصویب این توافقنامه‌ها آقای غنی تصویب این امر را گامی در راستای تحکیم حاکمیت ملی کشور دانست و گفت "بر اساس این موافقتنامه‌ها نیروهای امنیتی افغانستان، مسئولیت کامل امور امنیتی کشورشان را به دوش خواهند داشت و این نیروهای بیشتر تقویت و تجهیز خواهند شد."

رئیس جمهوری افغانستان از مجلس سنا هم خواسته که مانند مجلس نمایندگان این دو سند را تایید کند.

پیشتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی هم در دیدار با سه عضو کنگره آمریکا در کابل تصویب توافقنامه همکاری امنیتی و دفاعی با آمریکا را بیانگر دوستی دو کشور دانست و گفت که "رهبری حکومت وحدت ملی برعکس حکومت گذشته پیام‌های منتاقض در این رابطه صادر نمی‌کند."

مطالب مرتبط