نگرانی فعالان حقوق بشر از ادامه نقض حقوق بشر در افغانستان

Image caption بازماندگان قربانیان جنگ، گروه عدالت انتقالی و برخی از نهادهای جامعه مدنی در این مراسم شرکت داشتند

فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی در افغانستان از افزایش موارد نقض حقوق بشر ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها در مراسمی در کابل به مناسبت روز جهانی حقوق بشر ضمن انتقاد از ادامه نقض حقوق بشر، دولت را به بی‌توجهی نسبت به رعایت حقوق بشر متهم کردند.

علی شاه، فعال حقوق بشر و یکی از سخنرانان این مراسم گفت: "افزایش تلفات غیرنظامیان، خشونت در برابر زنان و کودکان، فساد گسترده مالی و اداری و شکنجه زندانیان از مشخصات نقض حقوق بشر در این دوره بوده است."

او افزود: "متاسفانه دولت جمهوری اسلامی افغانستان با دنبال کردن سیاست مصونیت قضایی ناقضان حقوق بشر و عدم تعقیب جنایتکاران جنگی، زمینه را برای گسترش بیشتر فعالیت‎های ضد بشری مساعد ساخته که دامنه نقض حقوق بشر کماکان گسترش پیدا می‎کند."

بازماندگان قربانیان جنگ، گروه عدالت انتقالی و برخی از نهادهای جامعه مدنی از دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان خواستند که زمینه دسترسی به عدالت انتقالی را برای بازماندگان قربانیان که در جریان عملیات نظامی نیروهای بین‌المللی آسیب دیده‌اند، فراهم کند.

آنها همچنین از دولت افغانستان خواستند که دادگاه‌های ویژه‌ای را برای رسیدگی به جرایم جنگی و ضد بشری تشکیل کند و به قول آنها، "جنایتکاران" را به میز محاکمه بکشاند.

Image caption سیما سمر: نقض قوانین ـ متاسفانه ـ از طرف زورمندان و کسانی که خود را بالاتر از قانون می‎بینند، هنوز ادامه دارد

در همین حال، برخی مقام‎های دولتی نیز ادامه موارد نقض حقوق بشر را می‌پذیرند، اما تاکید می‎کنند که دولت همچنان متعهد به رعایت حقوق بشر است.

محمدیوسف حلیم، سرپرست وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان در این مراسم به خبرنگاران گفت: "در مواردی ناقضان حقوق بشر بازداشت و مجازات شده‎اند و فعلا در حبس هستند، ولی کاستی‎هایی در اجرای موازین حقوق بشری در ادارات مختلف دولتی وجود دارد."

او افزود: "دولت تا حال نتوانسته آن طوری که شاید و باید حقوق بشر را خودش رعایت کند و زمینه اجرای آن را فراهم کند. اما در این راستا اراده وجود دارد و کوشش‎هایی جریان دارد که این موازین رعایت شود."

سیما ثمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مدعی است که وضعیت حقوق بشر نسبت به سال‌های قبل به مراتب بهتر شده، اما می‌پذیرد که افراد زورمند هنوز هم حقوق بشر را نقض می‌کنند.

خانم سمر گفت: "ما نمی‎توانیم بگوییم که موارد نقض قوانین زیاد شده یا کم، اما نقض قوانین ـ متاسفانه ـ از طرف زورمندان و کسانی که خود را بالاتر از قانون می‎بینند، هنوز ادامه دارد. نقض قانون و عدم حاکمیت قانون باعث زمینه‎سازی برای تخلفات حقوق بشری می‎شود."

با همه این نگرانی‌ها، برنامه توسعه و عمران سازمان ملل امروز اعلام کرد که از طریق پروژه عدالت و حقوق بشر در همکاری با وزارت عدلیه افغانستان و نهادهای جامعه مدنی به منظور تقویت پایه‌های حقوق بشر و افزایش آگاهی مردم در مورد حقوق‌شان و دسترسی به عدالت کار می‌کند.

مطالب مرتبط