بازداشت جوان افغان به ظن برنامه‌ریزی حمله انتحاری در قندوز

Image caption معلوم نیست که این اعتراف تحت چه شرایط گرفته شده است

مقامات پلیس در ولایت قندوز، در شمال شرق افغانستان نوار تصویری یک جوان ۱۸ ساله را در اختیار رسانه‌ها قرار داده و گفته‌اند که او قصد حمله انتحاری به شعبه کابل بانک در شهر قندوز، مرکز این ولایت را داشته است.

مشخص نیست که این اعتراف تحت چه شرایط گرفته شده و نهادهای حقوق بشر همواره اعلام کرده که در زندانهای نهادهای امنیتی افغانستان زندانیان شکنجه می‌شوند.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس ولایت قندوز درباره این جوان به بی‌بی‌سی گفت که این فرد قرار بود به یکی از شعبه‌های کابل بانک رفته و مواد انفجاری همراه خود را منفجر کند، ولی پلیس او را قبل از رسیدن به هدف بازداشت کرد.

به گفته پلیس هنگام بازداشت، این فرد مواد انفجاری به همراه نداشته ولی قرار بوده است در شهر قندوز جلیقه انفجاری در اختیار او گذاشته شود. پلیس در صدد یافتن و دستگیری این رابط‌ هاست.

سخنگوی پلیس قندوز افزوده است که افرادی که با گروههای مخالف دولت ارتباط داشته در روند اعزام این جوان به پاکستان و انتقال مجددش به داخل افغانستان دست داشته‌اند.

در نوار تصویری منتشر شده توسط پلیس، فرد بازداشتی گفته که برای مدت ۸ ماه در یکی از مدارس مذهبی پاکستان درس خوانده و سپس برای فراگیری عملیات انتحاری به محل دیگری منتقل شده است.

او گفته است که به او آموزش داده شده بود به یکی از شعبه‌های کابل بانک در ولایت قندوز رفته و خود را در داخل بانک منفجر کند و پس از ان، به بهشت خواهد رفت.

پدر و مادر این جوان به پلیس قندوز گفته‌اند که از قصد فرزندشان برای انجام حمله انتحاری آگاه نبودند و او را فقط برای فراگیری آموزشهای مذهبی به پاکستان فرستاده بود.

خبرنگار بی‌بی‌سی تلاش‌ کرد که با خانواده این نوجوان صحبت کند، ولی موفق به انجام آن نشد.

چندی قبل نیز یک نوجوان در مرکز فرهنگی فرانسه در شهر کابل خود را منفجر کرد که منجر به مرگ یک خارجی و یک فیلمبردار افغان شد.

مطالب مرتبط