ضرب‌الاجل مجلس به غنی و عبدالله برای معرفی کابینه بدون نتیجه به پایان رسید

Image caption معرفی نشدن کابینه به یک بحث جدی میان مردم عادی افغانستان تبدیل شده است

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه علنی امروز خود تصمیم گرفتند که هیات اداری و روسای کمیسیون‌های هجده‌گانه به منظور آگاهی از مشکلاتی که در معرفی کابینه جدید وجود دارد، با رئیس جمهوری و رئیس اجرائی دیدار کند و از آنها درباره تاخییر معرفی اعضا کابینه توضیح بخواهد.

یک هفته قبل مجلس نمایندگان افغانستان با انتقادهای تند از رئیس جمهوری و رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، به این دو نفر یک هفته مهلت داد که اعضای کابینه را معرفی کنند. این ضرب الاجل امروز پایان یافت و رئیس جمهوری افغانستان کابینه را معرفی نکرد.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان هفته گذشته گفت: وضعیت کنونی برای مردم افغانستان قابل قبول نیست این آخرین هفته است. در آغاز هفته آینده کابینه را به ما و شما معرفی کنند. در غیر آن ما مجددا تصمیم می‌گیریم.

اشرف غنی رئیس جمهوری در آغاز کارش ۴۵ روز برای معرفی اعضای کابینه مهلت خواسته بود، اما با گذشته حدود ۳ ماه از آغاز به کار حکومت وحدت ملی، هنوز اعضای کابینه معرفی نشده‌اند.

آقای غنی یک روز پس از مراسم تحلیف، تمامی وزرا را سرپرست اعلام‌کرد و اختیارات عزل و نصب را از آنان گرفت.

دو ماه بعد، سرپرستی وزرا را به معاونان ارشد وزراتخانه‌ها محول‌کرد و به این ترتیب حدود سه ماه است که وزارتخانه‌ها و اکثر ولایت‌ها از سوی سرپرست‌ها اداره می‌شوند این افراد اختیارات کاملی در اجرای امور روزمره ندارند.

جلسه امروز مجلس نمایندگان افغانستان پرتنش بود و شماری از نمایندگان خواهان احضار رئیس جمهور به مجلس نمایندگان بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی و عبدالله با گذشته حدود سه ماه از عمر حکومت وحدت ملی تاکنون نتوانسته‌اند کابینه خود را معرفی‌کنند

آقای ابراهیمی، درباره احضار رئیس جمهور به مجلس نمایندگان افغانستان گفت که مطابق قانون اساسی، مجلس در صورتی قادر به این کار است که رئیس جمهوری مرتکب خیانت، جنایت و ارتکاب جرایم ضد بشری شده باشد.

شماری از نمایندگان در مجلس امروز کارهای رئیس جمهوری و رئیس اجرائی افغانستان را حرکتهای نمادین دانستند و انتقاد کردند که دیدار از زندان و بیمارستان، مشکل مردم را حل نمی‌کند درحالیکه مردم به دلیل عدم معرفی کابینه با مشکلات زیادی روبرو هستند.

فوزیه کوفی، نماینده مردم بدخشان در این نشست گفت که چرخ ماشین حکومت وحدت ملی با دو نفر نمی‌چرخد. رئیس جمهوری و رئیس اجرائی باید اعضا کابنیه را برای بهبود امور کشور معرفی کنند.

او تاکیدکرد که هر دو نفر به مردم وعده داده بودند که برای آنان شغل ایجاد خواهندکرد ولی اکنون عملا ۱۰ هزار نفر به دلیل نبود بودجه بی‌کار شده‌اند.

رئیس جمهوری و رئیس اجرائی باید به مردم صادقانه بگویند که مشکل در کجای کار است و چرا کابینه معرفی نمی‌شود.

شیرولی وردک، نماینده مردم کابل نیز گفت که مردم از معرفی نشدن کابینه نگرانی دارند. به گفته او اکنون میان رئیس جمهوری و رئیس اجرائی مسابقه بزکشی جریان دارد و تا دوماه دیگر نیز کابینه معرفی نخواهد شد.

عبد القیوم سجادی، نماینده مردم غزنی گفت که مجلس نمایندگان نمی‌تواند از رئیس جمهور بخواهد که به شورای ملی بیاید، ولی مانعی وجود ندارد که خود رئیس جمهور بیاید و مشکل خود را با نمایندگان مردم افغانستان در میان گذارد.

چند روز قبل یک منبع آگاهدر ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اختلافاتی وجود دارد که سبب تاخیر در معرفی کابینه شده است.

مطالب مرتبط