اعتراض علیه سفر احتمالی یک رهبر روحانی پاکستان در کابل

شماری از فعالان جامعه مدنی امروز در کابل در اعتراض به سفر مولانا فضل‌الرحمن، رهبر جمعیت علمای پاکستان دست به تظاهرات زدند.

باری سلام، یکی از فعالان جامعه مدنی که در تظاهرات امروز شرکت کرده بود به بی‌بی‌سی گفت :" اعتراض ما به ورود نا میمون مولانا فضل الرحمن به افغانستان است."

تصاویری از این تظاهرات را اینجا ببنید.

قبلا گزارش‌های تایید ناشده‌ای وجود داشت که مولانا فضل‌الرحمن همراه با هیاتی به منظور گفت‌و‌گو با دولت وحدت ملی و به دعوت این دولت، به کابل خواهد آمد.

امروز شماری از رهبران سیاسی پاکستان از جمله افراسیاب ختک، محمود اچکزی و آفتاب شیرپاو وارد کابل شدند اما مولانا فضل‌الرحمن در میان آنها نبود.

نظیف سالارزی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دولت وحدت ملی از مولانا فضل‌الرحمن دعوت نکرده است و چنین برنامه‌ای را هم در دست ندارد.

آقای سالارزی گفت که دولت وحدت ملی از شماری از رهبران سیاسی پاکستان که همواره به این کشور سفر کرده‌اند، دعوت کرده است ولی در آن میان آقای فضل الرحمن نیست.

سه گروه جدا‌گانه، شامل ده‌ها فعال مدنی امروز در نقاط مختلف کابل تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان به این باورند که فضل الرحمن قرار بوده امروز همراه با هیاتی وارد کابل شود.

آقای سلام می‌گوید: من فکر می‌کنم از او دعوت شده بود که بیاید، اینکه سفرش لغو شده است، موضوعی جداست.

آقای سلام تاکید کرد که: " مولانا فضل الرحمن، برای ما نمادی از خشونت پروری، نمادی از گسترش تروریسم در افغانستان و نمادی از کشتار مردم بی‌گناه افغانستان است."

"جهاد در افغانستان"

رهبر جمعیت علمای پاکستان چند ماه پیش گفته بود که به دلیل حضور نیروهای خارجی در افغانستان "جهاد در این کشور جایز" است.

آقای سلام می‌گوید که به دلیل همان جهادی‌که مولانا فضل‌الرحمن روا دانسته در افغانستان، روزانه ده‌ها کودک، شهروند غیرنظامی و بی‌گناه این کشور کشته می‌شوند.

از مولانا فضل‌الرحمن در گذشته به عنوان "پدر معنوی طالبان" نام برده شده است و گفته می شود این حزب رابطه بسیار نزدیکی با طالبان افغانستان دارد.

مولانا فضل‌الرحمن در سال‌های گذشته سفر‌های متعددی به افغانستان داشته است.

جمعیت علمای اسلامی پاکستان، از احزاب تندرو اسلامگرا در پاکستان به شمار می‌رود که در مناطق قبایلی و ایالت‌های خیبرپشتونخواه و بلوچستان پاکستان نفوذ قابل توجهی دارد.

دولت افغانستان در گذشته تلاش داشته است تا شخصیت‌های مذهبی پاکستان چون مولانا فضل‌الرحمن را ترغیب کند تا میان این دولت و طالبان میانجی‌گری کنند.