اشرف غنی نشر مجدد کاریکاتور پیامبر اسلام را محکوم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی گفته است که توهین به مقدسات یک عمل کاملا غیر مسئولانه است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نشر مجدد کاریکاتور حضرت محمد، پیامبر اسلام را توسط مجله شارلی ابدو فرانسه محکوم کرده‌است.

در خبرنامه دفتر رئیس جمهوری افغانستان آمده که آقای غنی این عمل را "اهانت بزرگ" به دین مقدس اسلام و مسلمانان جهان دانسته‌است.

براساس این خبرنامه رئیس جمهوری افغانستان به نمایندگی از ملت مسلمان افغانستان این عمل را توهین آمیزخوانده و تقبیح کرده است.

او خاطر نشان کرد که توهین به مقدسات، یک عمل "کاملا غیر مسئولانه" است.

رئیس جمهور غنی تاکید کرده که آزادی بیان باید به شکل سازنده‌ای برای همزیستی مسالمت آمیز و تفاهم بیشتر میان ادیان به کار گرفته شود.

رئیس جمهور افغانستان گفته که افغانستان نسبت به هر کشور دیگر، سالها از جنگ و خشونت رنج برده است، بنا ضرورت به تفاهم و همزیستی مسالمت آمیز میان همه مردمان جهان را بیشتر از هر ملت دیگر، درک می‌کند.

روز چهارشنبه، ۲۴ دی (۱۴ ژانویه)، روی جلد شماره جدید نشریه فرانسوی شارلی ابدو با عنوان "همه چیز عفو شده" شامل کاریکاتوری از پیامبر اسلام با حالتی که متاثر است، همراه با جمله "من شارلی هستم" چاپ شده بود. این شعار همبستگی با کارکنان این نشریه و نشانه حمایت از حق آزادی بیان بوده است.

شماره جدید نشریه فرانسوی شارلی ابدو در تیراژ سه میلیون نسخه‌ای در سراسر فرانسه پخش شد، در حالیکه به گزارش منابع خبری، پیشاپیش صف‌های طولانی خریداران در برابر برخی محل‌های توزیع نشریه تشکیل شده بود.

این اولین شماره شارلی ابدو از زمان حمله مسلحانه اسلام‌گرایان تندرو به دفتر این روزنامه در چهارشنبه هفته گذشته است که به کشته شدن دوازده نفر از جمله تعدادی از کارکنان تحریریه نشریه منجر شد. طی دو روز پس از آن نیز، حملات دیگری در پاریس روی داد که پنج کشته دیگر برجای گذاشت. این حملات سرانجام با کشته شدن مهاجمان خاتمه یافت.

مطالب مرتبط