دو پلیس افغان هفت همکار خود را کشتند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس محلی افغانستان بخشی از نیروهای امنیتی این کشور است که در مناطق نا امن افغانستان در تامین امنیت نیروهای پلیس را یاری می‌رساند

مقام‌های محلی در ولسوالی میوند ولایت قندهار در جنوب افغانستان تایید کرده اند که دو سرباز پلیس محلی هفت همکار افغان خود از جمله فرمانده خود را به قتل رسانده‌ اند.

به گفته این مقامات حادثه شب گذشته در یک پاسگاه محلی رخ داد و افراد مهاجم بعد از این حادثه به محل نامعلوم فرار کردند.

صمیم خپلواک، سخنگوی والی قندهار با تایید وقوع این حادثه به مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که این حادثه در دشت کوکی ولسوالی میوند به وقوع پیوسته است.

آقای خپلواک فقط کشته شدن ۴ پلیس محلی را در این حادثه تایید کرده و گفته که اکنون موضوع تحت بررسی است.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی شاهدان عینی گفته‌اند که این دو سرباز شماری از هم قطاران خود را سر بریده و شمار دیگر را نیز به ضرب گلوله کشته اند.

قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان طالبان با به عهده گرفتن مسئولیت این حادثه گفته که این یک عملیات "فنی" بود که دو نفر از افراد این گروه هفت سرباز پلیس را کشته‌اند.

او گفته که این دو نفر بعد از این حادثه ۹ قبضه اسلحه نیز با خود آورده‌اند.

حمله سربازان پلیس به همقطارانشان یک حادثه جدید نیست. چند بار در ولایت‌های جنوبی افغانستان سربازان پلیس به همقطاران خود تیراندازی کرده‌ اند.

این نوع حمله که به "حمله خودی" معروف است تاکنون باعث شده که چندین سرباز نیروهای خارجی نیز کشته شوند. شش ماه پیش نیز مشابه این حمله در دانشگاه مارشال فهیم در کابل باعث مرگ یک ژنرال ارشد آمریکایی شد.

۴ سرباز پلیس در ولایت هرات کشته شد

مقام‌های محلی در ولایت هرات در غرب افغانستان نیز تایید کرده اند که در حمله افراد گروه طالبان بر یک پاسگاه پلیس در ولسوالی چشت شریف، ۴ سرباز پلیس کشته شده اند.

برخی منابع محلی نیز از زخمی شدن سه سرباز پلیس خبر داده‌اند.

محمد اشرف غنی، چند هفته قبل با سفر به ولایت هرات حدود ۳۰ نفر از مقامات ارشد امنیتی و غیرنظامی این ولایت را برکنار کرد. کامران علیزایی، رئیس شورای ولایتی هرات می‌گوید که یکی از علت‌های اصلی کشته شدن ۴ سرباز پلیس در حادثه شب گذشته، عدم آشنایی مقام‌های تازه مقرر شده امنیتی در این ولسوالی بوده‌است.

مطالب مرتبط