چند شهروند افغانستان 'در اثر شلیک ماموران مرزی ایران کشته شدند'

مرز ایران و افغانستان محل عبور قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین کسانی است که به طور غیرقانونی از مرز عبور می‌کنند
توضیح تصویر،

مرز ایران و افغانستان محل عبور قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین کسانی است که به طور غیرقانونی از مرز عبور می‌کنند

مسئولان محلی در ولایت فراه افغانستان کشته شدن تعدادی از شهروندان افغان در مرز میان افغانستان و ایران را تائید کرده‌اند.

دل جان خاکریزی، مسئول امنیت فرماندهی پلیس فراه به بی‌بی‌سی گفت که در رویدادی که دو شب پیش در مرز میران افغانستان و ایران اتفاق افتاد حدود ۱۰ نفر کشته شده اند.

آقای خاکریزی گفت هنوز معلومات موثق در مورد این رویداد در اختیار ندارند اما بعضی منابع محلی گفته‌اند که ماموران مرزی ایران به سوی افرادی که از طریق نیمروز و فراه وارد خاک ایران شده بودند شلیک کردند که در نتیجه آن، ۲۰ تن کشته و زخمی شدند.

این مقام محلی به نقل از نیروهای مرزی افغان گفته‌ که کشته شدگان از قاچاقبران مواد مخدر بودند که هنگام ورود به خاک ایران با ماموران مرزی ایران درگیر شدند و با آنان به تبادل آتش پرداختند. به گفته آقای خاکریزی، گزارش شده که تعدادی از ماموران مرزی ایران نیز در این درگیری زخمی‌ شده‌اند.

در عین حال، برخی از اهالی محلی گفته‌اند که کشته شدگان کارگران عادی بودند که برای یافتن کار می‌خواستند با عبور از مرز به ایران بروند.

مسئولان در محل گفته‌اند که اجساد کشته‌ شده‌ها در خاک ایران است و هنوز به افغانستان بازگردانده نشده و اطلاعاتی در مورد هویت و تعداد دقیق کشته‌ها و زخمی‌ها در اختیار ندارند.

در همین حال، خیر محمد نورزی معاون شورای ولایتی فراه می‌گوید تعداد کل کشته شده‌ها و زخمی‌های این رویداد ۱۹ نفر است.

او می‌گوید که منابع محلی افغان هنوز مشخص نکرده‌اند که این افراد کارگران عادی بودند یا قاچاقچیان مواد مخدر.

منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران هنوز در مورد این رویداد اظهار نظری نکرده‌اند.

فراه در غرب افغانستان با ایران مرز مشترک دارد. پناهجویان افغان از این مسیر برای یافتن کار به ایران و از آنجا به مقاصد اصلی خود در اروپا سفر می‌کنند اما تردد قاچاقچیان مواد مخدر هم در امتداد مرزهای غربی افغانستان پیش از این گزارش شده است.