افراد ناشناس ۳۰ مسافر را در بزرگراه کابل-قندهار ربودند

Image caption وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته عملیات جست‌وجو آغاز شده و ربایندگان افراد را به منطقه "کند پشت" ولسوالی شاه‌جوی زابل انتقال داده‌اند

افراد مسلح ناشناس، ۳۰ مسافر افغان را در بزرگراه کابل-قندهار ربوده‌اند. گفته می‌شود که ربوده‌شدگان مهاجران هزاره بودند که از ایران به وطن خود باز می‌گشتند.

مسئولان محلی می‌گویند این مسافران با دو بس (اتوبوس) مسافربری به طرف کابل در حرکت بودند که ناوقت دیروز دوشنبه ۴ حوت/اسفند در راه ولسوالی شاه‌جوی زابل به چنگ افراد ناشناس افتادند.

عبدالخالق ایوبی، ولسوال شاه‌جوی زابل گفته گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که ربایندگان لباس‌ سیاه بر تن داشته و نقاب به صورت زده بودند. آقای ایوبی می‌گوید مردم محل گفته‌‎اند، افراد نقاب‌پوش با زبانی صحبت می‌کردند که برای آنها ناشناس بوده‌است.

یک مقام ریاست ترانسپورت ولایت قندهار هم گفته که مردان ناشناس مسافران دو بس شرکت مسافربری "غزنی پیما" را متوقف کرده و مسافران آن را با خود برده‌اند.

مسئولان شرکت مسافربری غزنی پیما به بی‌بی‌سی می‌گویند که بس‌های این شرکت در این شاهراه توسط افرادی در لباس ارتش افغانستان که نقاب‌های سیاه داشتند متوقف شد و افراد مسلح نقاب‌پوش از سرنشینان بس‌ها شناسنامه خواستند.

نصیر، نماینده این شرکت در زابل به بی‌بی‌‎سی گفت نقاب‌پوش‌ها از همه خواستند که شناسنامه‌های خود را نشان دهند و سپس مردان هزاره‌ را با خود بردند و بقیه مسافران برای دو ساعت در محل ماندند. اکثر هزاره‌ها شیعه هستند و به گفته خبرنگاران، ربوده شدن این افراد باعث بروز نگرانی در مورد فعالیت برخی گروه‌های تندرو در جهت ایجاد تنش فرقه‌ای شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نماینده شرکت مسافربری غزنی‌ پیما می‌گوید که در طول دو ساعت بعد از این گروگان‌گیری، هیچ مامور پلیس یا سرباز ارتش از محل عبور نکرد و بعد از دو ساعت نیروهای ارتش به محل رسیدند و بقیه مسافران را به کابل و قندهار انتقال دادند.

یک زن مهاجر که در محل این رویداد حضور داشت و حالا به کابل برگشته می‌گوید مردان سیاه پوش مسلح، ابتدا بس‌ها را متوقف کرده و به طرف بیابان رهنمایی کردند و سپس مردان هزاره را جدا کردند.

این زن که می‌خواهد نامش فاش نشود به بی‌بی‌سی گفت: "دو تا اتوبوس را نگه داشتند، از یکی ۱۹ و از دیگری ۱۲ هزاره را بردند. لباس های نظامی داشتند و صورت شان پوشیده با نقاب مشکی بود. یکی شان لباس و موهای بلند داشت، هم پشتو و هم فارسی صحبت می کردند و می پرسیدند که برخیزید، مذهب شما چیست و کی هستید."

این خانم که با پسرش به کابل برگشته می‌گوید که دو تا پسر عموی او هم در جمع ربوده شده‌‌ها است و از دیروز تا حالا هیچ خبری از آنها ندارد.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان تا هنوز برای ارائه جزئیات در این مورد حاضر به صحبت نشده است اما با پخش خبرنامه‌ای گفته که پلیس به خاطر حفظ جان ربوده شده ها همه تلاش‌های خود را به خرج می‌دهد و عملیاتی را برای رهایی ربوده‌ شده‌ها آغاز کرده است.

بزرگراه کابل-قندهار از مسیرهای پر خطر و نا امن افغانستان محسوب می‌شود، شورشیان مسلح در این مسیر فعالیت دارند و پیش از این نیز موتر/خودروهای مسافری را متوقف کرده‌اند.

در این بزرگراه اخیرا گزارش‌های تایید ناشده از حضور پیکارجویان خارجی نیز دریافت شده است اما تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت ربودن این مسافران را به عهده نگرفته است.