دو انفجار در ننگرهار افغانستان هشت کشته به جا گذاشت

حق نشر عکس AP
Image caption ننگرهار از پایتخت دو ساعت فاصله دارد و از ولایت‌های نسبتا نا امن نزدیک به کابل است

در ولایت ننگرهار در شرق پایتخت، دو انفجار بمب کنار جاده‌ای دست کم هشت کشته به جا گذاشته است.

حضرت حسین مشرقی‌وال سخنگوی فرماندهی پلیس ننگرهار می‌گوید که انفجار اول صبح زود هنگام رفتن دانش آموزان به مکاتب اتفاق افتاد.

این انفجار در حومه جنوبی شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار اتفاق افتاد و دو کودک کشته شدند.

آقای مشرقی‌وال می‌گوید که بمب در نزدیکی یک پل کارگذاری شده بود که دو کودک را هدف قرار داد. این درحالی است که نا امنی در برخی از نقاط کشور از جمله ولسوالی‌های ننگرهار، مانع رفتن دانش‌آموزان به مکاتب شده است.

در انفجاری دیگر در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار شش نفر کشته شدند.

احمد ضیا عبدالزی سخنگوی والی ننگرهار گفته که این انفجار بعد از ظهر امروز به وقت محلی اتفاق افتاد. آقای عبدالزی گفت که انفجار زمانی اتفاق افتاد که موتر/خودروی حامل غیرنظامیان با بمب کنار جاده برخورد کرد.

در این رویداد دو نفر هم زخمی شده اند. همه قربانیان این انفجار زنان و کودکان اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تلفات غیرنظامیان در سال گذشته بیست و دو درصد افزایش یافته که انفجار بمب‌ها از عوامل آن بوده است (عکس آرشیوی از انفجار ماه گذشته در جلال‌آباد)

ولایت ننگرهار در شرق حدود دو ساعت از کابل پایتخت فاصله دارد. این ولایت با پاکستان هم مرز است و شورشیان مسلح در روستاهای این ولایت فعالیت دارند و هر از گاهی به ولسوالی‌های و شهرهای آن حمله می‌کنند.

روز جمعه نیز در مرکز این ولایت یک مهاجم انتحاری موتر حامل نماینده مجلس را هدف قرار داد که عضو مجلس جان سالم به در برد اما دو کودک دیگر در این رویداد کشته شدند.

بمب‌های کنار جاده‌ای همچنان از عمده ترین عوامل تلفات غیرنظامیان در افغانستان به شمار می‌رود. نمایندگی سازمان ملل در کابل می‌گوید که در سال ۲۰۱۴ تلفات غیرنظامیان افغان با ۲۲ درصد افزایش همراه بوده که انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای از عوامل این افزایش است.