سخنرانی‌های سیاسی در سالروز درگذشت محمد قسیم فهیم

Image caption محمد قسیم فهیم در هجدهم حوت سال گذشته در خانه‌اش به سن ۵۶ سالگی درگذشت

حکومت افغانستان از نخستین سالروز درگذشت محمد قسیم فهیم معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان یاد کرد.

سالروز درگذشت محمد قسیم فهیم در تالار لویه جرگه کابل با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین و شماری از چهره های جهادی و مقام های عالی رتبه دولتی افغان و خارجی برگزار شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی کوتاهی از کارنامه های آقای فهیم یاد کرد و گفت "مرگ محمد قسیم فهیم باعث ایجاد خلائی شده که تا کنون حس می‌شود."

محمد قسیم فهیم در دوران حکومت حامد کرزی، به عالی ترین رتبه نظامی یعنی مارشالی رسید، به دنبال کشته شدن احمد شاه مسعود، فرمانده ارشد جبهه متحد ضد طالبان به شهرت رسید و در دوره آخر حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای پنج سال معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان در سخنرانی خود به بهانه یادبود از خاطرات کار با محمد قسیم فهیم، از مخالفت آقای فهیم با پیشنهاد مقام های پاکستانی مبنی بر پذیرفتن خط دیورند یاد کرد و گفت که محمد قسیم فهیم همواره بر مشورت با بزرگان و سران جهادی در مورد تصامیم بزرگ تاکید می‌کرد.

این اظهارات آقای کرزی در حالی بیان می‌شود که اخیرا روابط میان کابل و اسلام آباد به طور چشمگیری بهبود یافته و پیش از این تعدادی از سران جهادی از حکومت وحدت ملی افغانستان خواسته بودند که آنها را در مورد اقدامات خود در جریان بگذارد.

گفت‌وگوهای صلح

بخشی از سخنرانی ها به روند گفت‌وگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت افغانستان اختصاص یافت.

دولت وحدت ملی افغانستان در ماه های اخیر از آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با مخالفان مسلح دولت در آینده نزدیک خبر داده و گفته که این گفت‌وگوها برای آوردن صلح در افغانستان انجام خواهد شد. هرچند گروه طالبان که طرف اصلی جنگ افغانستان محسوب می‌شود هر نوع گفت‌وگو با مقام های افغان را تاکنون رد کرده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان در این مراسم گفت که اگر مخالفان مسلح دولت افغانستان حاضر به گفت‌وگو شدند، حکومت استقبال می‌کند.

او گفت که صلح هیچ وقتی به معنی محروم شدن زنان از حق شان نخواهد بود و افغانستان "به روزهای تاریک گذشته" نخواهد رفت.

حق نشر عکس
Image caption قسیم فهیم در دور دوم ریاست جمهروی حامد کرزی برای پنج سال معاون اول او بود

آقای عبدالله افزود: "اگر (مخالفان مسلح) صحبت کردند و اگر آمدند و به معقولیت تن دادند و از جنگ و خشونت و ارتباط با تروریسم دست شستند، خانه، خانه مشترک همه مردم افغانستان است و هیچ کس را نمی‌خواهیم از کشور تبعید باشد و نمی‌خواهیم وسیله دست اجانب شود و کشور خود را به آتش بکشاند، اما اگر کسی آتش افروزی را وسیله گرفتن امتیاز می داند، امتیاز در خدمتش نیست."

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اخیرا رسانه‌‎های پاکستانی از بحث روی واگذاری رهبری بخشی از وزارت خانه ها و ولایات افغانستان به گروه طالبان گزارش کرده اند.

ادیب فهیم پسر محمد قسیم فهیم سخنران اول این مراسم گفت که ایجاد اجماع ملی متکی بر پایه‌های وسیع مردمی از خواسته های پدرش بود و سران حکومت وحدت ملی باید حکومتی ایجاد کنند که برای ملت افغانستان قابل قبول باشد و همه مردم خود را در قدرت سهیم بدانند و از آن حمایت کنند.

او از تلاش های صلح سران حکومت وحدت ملی یاد کرد و گفت که پذیرفتن قانون اساسی و حفظ دست‌آوردها و پیشرفت ها از سوی مخالفان مسلح شرط گفت‌وگوهای صلح باشد. او گفت که حکومت باید مردم را در جریان روند و مراحل گفت‌وگوهای صلح قرار دهد.