عطا محمد نور: برای صلح، با واگذاری چند وزارت به طالبان مشکل ندارم

Image caption آقای نور رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان و از فرماندهان پیشین جهادی است که سال‌ها علیه طالبان جنگیده‌ است

عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ و از مخالفان طالبان می‌گوید در صورتی‌که کابل شماری از وزارت خانه‌ها را به طالبان واگذار کند، او مشکلی ندارد.

آقای نور رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان و از فرماندهان پیشین جهادی است که سال‌ها علیه طالبان جنگیده‌ است.

دولت افغانستان تلاش دارد گفت‌وگو‌های رو در روی صلح با طالبان را به زودی آغاز کند.

دو سوم کابینه دولت وحدت ملی افغانستان بعد از نزدیک به شش ماه هنوز معرفی نشده‌ است.

با این حال، آقای نور در نشستی با خبرنگاران در مزارشریف گفت: "برای رسیدن به صلح باید بهایی پرداخت، اما این بها نباید سنگین‌تر از دستآوردهای سیزده ساله، حقوق زنان و آزادی بیان باشد."

اما او تاکید کرد که اگر با واگذاری یک، دو یا سه وزارت‌خانه به طالبان می‌توان به ادامه شورش و ناامنی نقطه پایان گذاشت، او از آن استقبال می‌کند.

رسانه‌های پاکستانی اخیرا به نقل از منابع خود گزارش داده اند که طالبان خواهان سی درصد سهم در کابینه و مدیریت سه ولایت اند.

دولت افغانستان اما می‌گوید بحث تقسیم قدرت با طالبان در میان نیست و گفت‌وگوهای صلح قرار است بدون قید و شرط آغاز شود.

پیش از این گفته می‌شد این گفت‌وگوها در هفته اول ماه مارس شروع می‌شود.

اما خبرگزاری رویترز گزارش داده است که اختلاف بین دو فرمانده عمده طالبان اختر محمد منصور، عضو شورای کویته و عبدالقیوم ذاکرُ فرمانده عمده عملیاتی طالبان بر سر گفت‌وگوهای صلح این روند را به تاخیر انداخته است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که می‌گوید نزدیک به هفتاد درصد وقت خود را به تامین امنیت و برقراری صلح اختصاص داده، اوایل این هفته برای سومین بار در شش ماه اخیر به عربستان سعودی سفر کرد و از پاکستان و چین نیز در این مدت دیدار کرده است. گفته می‌شود محور اصلی این مذاکرات تشویق این کشورها به کمک به روند صلح افغانستان است.

او همچنین در تلاش برای ایجاد "اجماع ملی در داخل کشور" با افراد کلیدی تاثیرگذار دیدار و گفت‌وگو کرده است.

خبرنگار ما هارون نجفی‌زاده می‌نویسد عطا محمد نور که از افراد تاثیرگذار مجاهدین پیشین و مخالف سرسخت طالبان است، از کسانی بود که در گذشته ضد تقسیم قدرت با طالبان سخن گفته بود، اما واکنش تازه او را می‌توان تلطیف موضع او در ارتباط با مذاکرات صلح با طالبان تحلیل کرد.