مقام ارشد پلیس کابل به اتهام "حمایت از قتل فرخنده" برکنار شد

حق نشر عکس Getty
Image caption ناکامی نیروهای پلیس در جلوگیری از قتل فرخنده، انتقادات شدیدی به دنبال داشته است

دفتر رسانه‌ای وزارت امور داخله/کشور افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است حشمت استانکزی که پیش از این به عنوان سخنگوی پلیس کابل با رسانه‌ها صحبت می‌کرد، "به دلیل مطلبی که به حمایت از قتل فرخنده در صفحه فیس بوکش نوشته بود"، از عضویت در این دفتر برکنار شده است.

به گفته این دفتر آقای استانکزی دیگر کارمند وزارت امور داخله افغانستان نیست.

آقای استانکزی در واکنش به کشتن و سوزاندن فرخنده در فیسبوکش نوشته بود: "این هم (فرخنده) فکر کرده بود مانند چند تن مرتد دیگر با این نوع عمل و توهین، تابعیت آمریکا و اروپا را به‌دست می‌آورد اما قبل از رسیدن به هدف، جان خود را از دست داد. به دوستدارانش تسلیت می‌گویم".

او بعدا از موضعی که گرفته بود پوزش خواست و گفت که رسانه‌ها خبر را به گونه دیگری گزارش داده بودند، اما حالا که او "واقعیت" را می‌داند، از این موضوع اندوهگین است.

هم‌زمان با موضع‌گیری آقای استانکزی، صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت:" پلیس کابل سخنگو ندارد و آقای استانکزی کارمند روابط عامه وزارت داخله است."

کمتر از یک هفته پیش مردان خشمگین در مرکز شهر کابل، فرخنده را با این ادعا که او قرآن را آتش زده است، کشتند و سپس جسد او را به آتش کشیدند.

ویدیوهایی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس بوک هم‌رسانی شده است، نشان می‌دهد که این مردان با مشت و لگد و سنگ و چوب به فرخنده حمله می‌کنند.

بیشتر بخوانید: واکنش‌های متفاوت کاربران شبکه‌های اجتماعی به قتل فرخنده

'فرخنده قرآن را نسوزانده بود'

حق نشر عکس .
Image caption آقای استانکزی بعدا به خاطر این نوشته‌اش عذرخواهی کرد

در همین حال خپلواک صافی، عضو کمیسیونی که از سوی رئیس جمهور افغانستان مامور بررسی حادثه قتل فرخنده شده، به بی‌بی‌سی گفته است که تحقیقات این کمیسیون نشان می‌دهد که ادعا آتش زدن قرآن توسط فرخنده، "کاملا نادرست" است.

آقای صافی گفت که یکی از مجاوران مسجد شاه دوشمشیره، پس از مشاجره لفظی با فرخنده که از او خواسته بود "مردم را به بدعت تشویق نکند"، اوراق سوخته قرآنی را که از سال‌ها پیش در این زیارت نگهداری می‌شد به مردم نشان داده و ادعا کرده که فرخنده این قرآن را آتش زده است.

شاهدان عینی هم گفته‌اند که فرخنده پیش از حادثه درحال مجادله با یک روحانی درباره فروش تعویذ (بلاگردان) از طرف این روحانی به زنان در این مسجد بود.

روز گذشته نیز نورالحق علومی، وزیر امور داخله افغانستان که برای توضیح درباره این حادثه به مجلس این کشور فراخوانده شده بود، تحریک مردم از سوی مجاور مسجد را تایید کرد و گفت که فرخنده قرآن را آتش نزده بود.

'عملکرد ضعیف پلیس'

در ویدیوهایی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسانی شده است، نیروهای پلیس کابل دیده می‌شوند که در محل حضور دارند اما نمی‌توانند فرخنده را نجات بدهند. عملکرد پلیس در این حادثه انتقادهای بسیاری را در روزهای گذشته به دنبال داشته است.

مقام‌های وزارت داخله گفته‌اند که به دنبال این حادثه، وظیفه ۲۰ تن از ماموران حوزه دوم پلیس از جمله فرمانده این حوزه تعلیق و تحقیقات در مورد عملکرد آنها آغاز شده است.

وزارت داخله افغانستان همچنین از دست‌گیری ٢٨ تن به اتهام قتل فرخنده خبر داده است.

روز گذشته نیز ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن پدر فرخنده ادعا می‌کند که عبدالرحمن رحیمی، فرمانده پلیس کابل از او خواسته است به تلویزیون طلوع بگوید که دخترش از بیماری روانی رنج می‌برده است.

او همچنین گفته است که فرمانده پلیس کابل از او خواسته تا جنازه فرخنده را مخفیانه دفن کند و خانواده‌اش را نیز شبانه از کابل خارج کند و به ولایت خودش (کاپیسا) ببرد.

آن گونه که پدر فرخنده در این ویدیو می‌گوید، آقای رحیمی به او گفته است "همانطور که پلیس نتوانست از دخترش محافظت کند، از خانواده او هم نخواهد توانست محافظت کند."

در تماسی که بی‌بی‌سی با دفتر رسانه‌ای وزارت داخله افغانستان داشت، این دفتر از واکنش به ادعای مطرح‌شده از سوی پدر فرخنده خودداری کرد و خود آقای رحیمی را مسئول واکنش به این ادعا دانست اما بی‌بی‌سی با وجود تلاش زیاد موفق به صحبت با فرمانده پلیس کابل نشد.