در پی قتل فرخنده، دولت افغانستان بساط تعویذ نویسان را جمع می‌کند

حق نشر عکس b
Image caption داعی الحق عابد می گوید که بساط تعویذ نویسان بسته و این کار قانونمند خواهد شد

وزارت ارشاد حج و اوقاف افغانستان تصمیم گرفته که دکان‌های تعویذ نویسی را در زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی در سراسر این کشور ببندد.

در نخستین اقدام بساط مجاوران و تعویذنویسان از زیارت شاه دو شمشیره و زیات ابوالفصل درمرکز شهر کابل برچیده شدند.

در افغانستان معمولا افراد تعویذ نویس در نزدیکی یکی از زیارت‌ها و مراکز مذهبی برای خود دم و دستگاه راه می‌اندازند.

امروز به زیارتگاه شاه دوشمشیره رفتیم، محلی که فرخنده دختر ۲۷ ساله افغان به دلیل مجادله با یک تعویذ نویس توسط افراد خشمگین با سنگ و چوب کشته و بعد جسدش سوزانده شد. حالا زنان بخاطر یادبود از فرخنده به زیارتگاه شاه دو شمشیره می‌آیند و از بستن دکان‌های تعویذنویسی با صدای بلند حمایت می‌کنند.

روایت‌های وجود دارد که فرخنده در برابر کارهای خلاف شریعت که زیر نام تعویذنویسی در جوار این زیارت جریان داشت، مبارزه می‌کرد.

حالا پس از کشتن فرخنده به اتهام سوزاندن قران - کاری که مرتکب نشده بود- دولت افغانستان تصمیم گرفته است که مکان‌های تعویذنویسی را ببندد.

کمیسیون بررسی زیاتگاه‌ها از دو روز گذشته به کار خود آغاز کرده است. این کمیسیون همچنین مسئولیت دارد که برای کسانی که تعویذ می‌دهند، نیز طرز العملی تدوین و جواز بدهد.

Image caption تعویذ نویسان از احترام ویژه در میان شماری مردم سنتی برخوردارند

داعی الحق عابد، معاون وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در نظر دارند برای تعویذنویسان که مطابق احکام شرعی کار می‌کنند، یک چارچوب رسمی ساخته شود.

او افزود:"وظایف عمده کمیسیون بررسی وضعیت زیارتگاها، تهیه طرزالعمل‌های جدید و جلوگیری تعویذنویسان از فعالیت‌های غیر مشروع است. موفق شدیم زیارت شاه دو شمشیره را تصفیه کنیم و دکان‌های فال بین و تعویذنویس را بسته کردیم. در عوض علمای دینی را گماشتیم تا مردم را مطابق شریعت دعوت کنند. چهار زیارت عمده در کابل داریم که هفته آینده تصفیه می‌کنیم و مجاوران بی سواد که مردم را به بیراهه می کشند، از آنها دور کرده و علما را موظف می کنیم."

برنامه تصفیه زیارگاه‌ها تنها به کابل محدود نمی شود، بلکه در نظر است که این روند با همکاری وزارت امور داخله/ کشور در سراسر افغانستان اجرا شود.

تصاویری که برخی از کاربران شبکه های اجتماعی نشر شده نشان می‌دهد که برخی از تعویذنویسان ادعا دارند که می‌توانند هر دردی را درمان کنند، از جن گرفتگی تا علاج بی اولادی، باز کردن بخت دختران، رسیدن عاشقان به همدیگر و حتی دریافت ویزای کشور های خارجی.

سید محسن پاچا، یکی از تعویذ نویسان در ولایت ننگرها در شرق افغانستان می‌گوید:" من از پدر این خدمت حسنه را اجرا می‌کنیم. تعویذهای عاشقی، بی اولادی، خانوادگی به مردم می‌دهیم که تا حالا خوب نتیجه داده است و بسیار موثر هم بوده است."

اکنون این سئوال مطرح است که امکان برچیدن بساط این افراد وجود دارد؟ معاون وزارت حج و اوقاف می‌گوید بدون همکاری مردم بعید است که به نتیجه مطلوب دست یافت.

حق نشر عکس Reuters

آقای عابد می گوید:"این برنامه ما شاید کوچه به کوچه باشد. در این مورد همکاری مردم بسیار مهم است، زیرا تشکیل ما در حد نیست که از هر خانه با خبر باشیم. اگر بتوانیم جواز رسمی صادر کنیم، امیدوار هستیم که این مشکل تا حدی حل می شود."

وقتی امروز از شاه دو شمشیره دیدن کردیم، نه مجاوری بود و نه هم تعویذ نویسی، اما در شمار مراجعین این زیارت کاهش چندانی نیامده بود.

روحیه مراجعین که اکثریت شان زنان بودند، تغییر کرده است. زنان با واکنش های تند مردان را عقب می‌زنند و با ایجاد سر و صدا مانع ورود مردان به داخل محوطه زیارت می‌شوند.

زنان بخاطر گرامی داشت از فرخنده به زیارت شاه دو شمشیره می‌آیند، هنوز هم از اقدامات که دولت برای شناسایی قاتلان این دختر انجام داده راضی به نظر نمی‌رسند، ولی آنان از تصمیم دولت مبنی بر بسته کردن دکان های تعویذ نویسی استقبال می‌کنند.

در گوشه و کنار افغانستان هزاران نفر هستند که به تعویذ و تعویذنویسان اعتقاد راسخ دارند. عظیم از ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت:" چند روز مریض بودم، به دکتر مراجعه کردم، چندین نسخه گرفتم اما نتیجه نداد. نزد ملا رفته یک تعویذ گرفتم، خوب شدم. دلیل‌اش این است که در تعویذ آیات قران نوشته می‌شود و خداوند شفا می‌دهد. حالا سلامت هستم و هیچ مشکلی هم‌ندارم."

بی‌بی‌سی تلاش کرد با تعویذ نویسان که در اطراف مسجد عبد الرحمن خان و پارک شهر نو کابل در انتظار مشتریان شان بودند، صحبت کند و نظر شان را در مورد تصمیم جدید وزارت ارشاد حج و اوقاف مبنی بر صدور جواز بپرسد، اما پس از حادثه فرخنده تعویذ نویسان جاده نشین در مناطق مزدحم شهر کابل دیگر دیده نمی‌شوند.