مجلس افغانستان وزیر حج را به خاطر قتل فرخنده فراخواند

Image caption مجلس افغانستان چندروز قبل وزیران امنیتی را در رابطه به قتل فرخنده به این مجلس فراخوانده بود

مجلس نمایندگان افغانستان امروز وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان را به منظور پاسخ‌گویی در رابطه به مرگ فرخنده دختر جوان افغان و وضعیت مساجد و اماکن مذهبی در این کشور، فرا خواند.

بیشتر سئوال‌های امروز مجلس نمایندگان افغانستان مربوط به قتل فرخنده، عدم نظارت لازم دولت بر فعالیت امامان مساجد و تعویذ نویسان متمرکز بود.

نمایندگان با اعتراض به وضعیت کنونی امامان مساجد در افغانستان، گفتند که تعداد از این افراد از نظر مالی و جانی مصونیت ندارند.

این نماینده‌ها مدعی شدند که عدم مصونیت این افراد باعث شده که شماری از این امامان مساجد با یک تلفن که از افراد گروه طالبان دریافت می‌کنند، شیوه گفتار خود را تغییر می‌دهند.

فوزیه کوفی،نماینده مردم بدخشان نیز درباره حادثه مرگ فرخنده گفت: "بررسی زیارت شاه دو شمشیره که فرخنده در آنجا کشته شد، نشان می‌دهد که بدترین اشیا غیر اخلاقی که حتی در کاباره‌ها هم پیدا نمی‌شود، در این محل وجود داشته است."

او گفت: "با کسی که عامل اصلی قتل فرخنده بوده، صحبت کرده و گفت که متاسفانه این فرد خودش یک کلمه از قران را بلد نبوده و نخوانده‌است."

حق نشر عکس Getty
Image caption محل قتل و سوزاندن فرخنده

خانم کوفی انتقاد کرد که "افراد بی‌سواد همانند این مجاور، در محل‌های مقدس همانند زیارت‌ها یافت می‌شود و اکنون باید مسئولان جواب بدهد که چطور می‌توانند جلو خرافات را بگیرند."

فیض محمد عثمانی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان در پاسخ به نمایندگان مجلس افغانستان گفت: "شهادت فرخنده یک نقطه عطف شد و ما را بیدار کرد."

او گفت که تعویذ نویسان که دست به قتل فرخنده زده‌اند عالم دین گفته نمی‌شوند.

آقای عثمانی افرادی را که قبلا اطراف زیارت شاه دو شمشیره را احاطه کرده بودند، جادوگران و ساحران خواند و گفت که این منطقه را مدت ۱۰ سال است، زیر نظر دارد که از نظر بهداشت و پاکی نیز در بدترین وضعیت قرار دارد.

او با اشاره به اینکه تعویذ نویسی اکنون با خرافات عجین شده، گفت که قرار است که در این زمینه اقدامات لازم انجام شود و تعویذنویسان "پاک" شناسایی و طرزالعملی نیز برای این کار تهیه شود.

وزیر حج افغانستان گفت که در اولین اقدام بعد از مرگ فرخنده، آنان تعویذ نویسان را از زیارت شاه دوشمشیره و زیارت ابوالفضل در مرکز شهر کابل اخراج و هیات آنها به اماکن مذهبی همانند زیارت کارته سخی و شهدا و صالحین نیز سرزده است.

او تاکید کرد که تحول باید در این راستا ایجاد شود و فرخنده با مرگ خود باعث آغاز این کار شد.

آقای عثمانی گفت: "باید با اطلاع‌رسانی ذهن مردم روشن شود. مردم باید بدانند تعویذ نویسی که در تابستان در آفتاب سوزان و زمستان در سرمای طاقت فرسا زندگی می‌کند و خود قادر به تغییر وضعیت خود نیست، چطور می‌تواند وضعیت اقتصادی دیگران را تغییر بدهد، بورس تحصیلی بگیرد و ستاره دو عاشق را کنار هم بیاورد تا با هم بخوانند."

او گفت که این افراد مرکب از باندهای است که برای آنان تبلیغ می‌کنند و از مردم خواست که فریب این افراد را نخورند.

آقای عثمانی گفت: "برداشت ما از آنچه بر سر فرخنده آمده این است که فرخنده قربانی دعوت و مبارزه با منکرات شده است و سوزاندن قران توسط او کاملا دروغ است."

به گفته آقای عثمانی، بررسی و شواهدی مبنی بر سوختانده شدن قران وجود ندارد و فرخنده با تعویذ نویسان غیرمسئول مشاجره کرده بود و گفته بود که اعمال که آنان انجام می‌دهند، مشروع نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حدوده ده روز قبل فرخنده توسط افراد خشمگین توسط سنگ و چوب کشته و بعد جسدش سوزانده شد

او در ادامه وعده داد که اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت ملا امامان مساجد در نظر خواهد گرفته و تایید کرد که در سراسر افغانستان در حدود ۱۵۰ هزار الی ۱۶۰ هزار مسجد وجود دارد که از این تعداد فقط ۵۰ هزار امام و موذن رسمی هستند و اطلاعات کامل درباره آنها در وزارت ارشاد، حج و فرهنگ افغانستان وجود دارد.

مطالب مرتبط