مدل‌های تازه‌کار افغان به صحنه می‌آیند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هفته گذشته در کابل، هفته مد نبود، نمایش لباس و رژه مدل‌ها هم نبود، اما در این هفته اتفاقی افتاد که تهداب راه اندازی هفته‌های مد را گذاشت.

دو استودیوی عکاسی و تولیدات تصویری، نخستین مرکز مدل‌های آماتور افغان را کلید زدند، زیر نام "کانون مدلینگ کابل" که هدف آن هم جمع آوری شایقان مد زیر یک چتر است تا خلایی که در نبود کاراکترهای افغان در برنامه‌های تلویزیونی، تبلیغات تجاری و دیگر تولیدات تصویری محسوس است، پر شود.

ایده ایجاد چنین مرکزی زمانی آمد که این دو استودیو برای تهیه پیام‌های بازرگانی یک شرکت تجاری بین‌المللی با مشکلی بر خوردند.

مسئولان شرکت به این دلیل که چهره‌های کاراکترهای افغان در پیام های بازرگانی تکراری شده و چهره جدیدی وجود ندارد، ترجیح دادند از بازیگران و کاراکترهای خارجی استفاده شود.

دست و بال تهیه کنندگان افغان تنگ بود و سرانجام شرکت تجاری تصمیم گرفت که نسخه خارجی پیام بازرگانی را که کشور دیگری ساخته بود، برای مخاطبان و مشتریان افغان دوبله کند و برای پخش به تلویزیون‌های داخلی دهد.

مدل‌ها آماتور افغان

Image caption علاقمندان مدلینگ کابل داوطلبانه برای مدل شدن نام نویسی کردند

استودیوی عکاسی "کلاسیک" و موسسه تولیدی "ویژن" که مبتکران این برنامه اند برای ایجاد فضایی که در آن چهره‌های مختلف در سن و قیافه و تیپ مختلف ثبت باشند، فراخوانی دادند تا علاقمندان مدلینگ به طور داوطلبانه شرکت کنند.

ادریس صالحی، از طراحان این برنامه می‌گوید جوانانی را می شناخت که علاقمند مدلینگ بودند اما جرات نمی‌کردند به صحنه بیایند.

Image caption از مدل‌های تازه کار افغان

او و همکارانش از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک فراخوانی برای ثبت نام مدل‌های آماتور پخش کردند و در سه روز، بیش از سیصد نفر نام نویسی شدند.

در روز نام نویسی پسران و دختران شیک و جذابی با چهره و تیپ و اندام و قیافه منحصر به خودشان در پاساژی در غرب کابل، صفی نه چندان طولانی بستند.

حضور دختر خانم‌ها در این برنامه بسیار کمرنگ بود اما پسران جوان با اشتیاق بیشتر و با پوشش غربی ظاهر شدند و برگه‌ای که در آن باید اطلاعات داوطلبان مثل وزن، قد، رنگ چشم و... درج می‌شد را تکمیل و برای عکاسی مدلینگ، آماده شدند.

هرچند اغلب مدل‌ها آماتور و تازه‌کار اند اما آرزوی شان این است که مدلینگ در افغانستان حرفه‌ای شود و جایی قدم بگذارند که ستاره‌های مدلینگ جهان گذاشته اند.

محمد فیاض، از مدل‌های آماتور و از شرکت کنندگان این برنامه از مدل و طراح مشهور ایتالیا رابرتو کولی، الگو برداری می‌کند. او می‌گوید که پوشش و طرح‌های این طراح الهام بخش بوده و او را به راه مدلینگ کشانده است.

آرزوی جوانانی مثل فیاض عمدتا این است که در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر شوند، عکس شان در تابلوهای بزرگ تبلیغاتی در شهر چاپ شود، در تبلیغات تلویزیونی دیده شوند و در مجلات و نشریات چاپی از آنها به عنوان مدل های واقعی استفاده شود.

مدلینگ و کمبود کاراکترهای افغان

Image caption بخشی از هنر مدلینگ هم از ایران آمده؛ از جمله عکاسی حرفه‌ای استدیو

فیاض می‌گوید: "اگرچه شرایط افغانستان بسیار دشوار است و مشکلات اقتصادی و امنیتی وجود دارد اما باز هم چون علاقه درونی از قبل داشتم، آمدم شرکت کردم. خوشبختی این است که قبلا شرایط تنگی برای این کار بود اما حالا جوانان آزادی نسبی دارند تا به زمینه‌هایی که علاقه دارند دسترسی داشته باشند. شرایط مدلینگ هنوز مساعد نشده اما همین کار تا اندازه‌ای هم اگر نتیجه بگیریم، بسیار خوب خواهد بود."

برای جوانانی مثل فیاض، مدلینگ در جامعه سنتی افغانستان کار آسانی نیست. از محیط خانه شروع تا محل زندگی و در سطح کلانتر در فضای حاکم کشور، برای خیلی‌ها هضم مدلینگ و بازیگری همچنان راحت نیست.

رو به رو شدن با چهره‌های تکراری و نبود انعطاف در کاراکترهای افغان بسیاری از کارگردانان افغان را هم به مشکل رو به رو کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از زنان در افغانستان با برقع و چادری و روپوش های بلند گشت و گذار می‌کنند

رویا سادات از کارگردان سینمای افغانستان که بارها با چهره‌های تکراری برای انتخاب در فیلم‌ها و تولیدات تصویری‌اش سر خورده می‌گوید که سخت ترین مرحله کار در افغانستان، برای او انتخاب بازیگر به ویژه بازیگران زن است.

خانم سادات می‌گوید که کمبود مدل و بازیگر و در مواردی حاضر نشدن بازیگران زن به اجرای بخشی از صحنه‌های یک فیلم، حتی سبب می‌شود که کارگردان‌ها به ناچار دنبال بازیگران خارجی بروند و کاراکتر خود را در کشورهای همسایه مثل تاجیکستان و ایران و پاکستان جست‌وجو کنند.

کشمکش سنت و نوگرایی؟

Image caption رویا سادات کارگردان افغان می‌گوید مشکل ترین کار در تهیه فیلم انتخاب بازیگر به خصوص بازیگران زن است

رویا سادات می‌گوید در جامعه‌ای که هنوز آماده پذیرش پدیده‌های جدید و نو مثل مدلینگ نیست، در مقایسه با بازیگری، مدلینگ می‌تواند با مشکلات زیادی مواجه شود و هر قدمی که به ایجاد فضای بهتری برای بازیگران و مدل‌ها فراهم شود، امیدبخش است.

خانم سادات، می‌گوید در ده سال گذشته علاقمندی به بازیگری و مدلینگ در افغانستان بیشتر شده اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.

دخترها در افغانستان با چالش‌های زیاد اجتماعی و فرهنگی دست به گریبان اند. مدلینگ و بازیگری برای خانواده‌های زیادی در کابل و سایر ولایت‌ها خط سرخ است و دختران اجازه ظاهر شدن در برنامه‌های تلویزیونی را ندارند. حتی در همین برنامه مدلینگ هرچند تعدادی دختر جوان حضور داشتند اما حاضر به مصاحبه با ما نشدند.

از سویی هم مد معیاری در افغانستان موضوع تازه‌ای است. حتی در پایتخت کابل مدلینگ و بازیگری چندان آسان نیست و با حساسیت‌های فرهنگی و اجتماعی همراه است.

دو سال پیش در کابل پایتخت افغانستان، برنامه مد دختران افغان برای نمایش لباس با مشکلاتی برگزار شد و برگزارکنندگان برنامه از سوی گروه‌های افراطی هشدار دریافت کردند.

Image caption در گذشته نمایش های مد و فیشن در افغانستان با مشکل مواجه شده است

ولی در کشور اسلامی افغانستان، تناقض در پوشش افراد به وضوح قابل دید است.

در اکثر نقاط کشور از جمله همین اطراف کابل که پایتخت است زنان هنوز هم با چادری و حتی برقع و روپوش‌های بلند گشت و گذار می‌کنند، اما این نمای عمومی جامعه نیست بلکه در نقاط مرکزی شهر، لباس‌های مد روز در تن و اندام دختران و پسران نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند.

در فروشگاه‌های لباس کابل، لباس‌های مد روز، غربی و آخرین‌های بازار عرضه می‌شود، دختران در محافل عروسی و خودمانی لباس‌های باز و اروپایی می‌پوشند و پسران شهری هم حالا هنگام خرید به مارک لباس و پوشاک نگاه می‌کنند.