اشرف غنی در هند: افغانستان سال سختی پیش‌رو دارد

رئیس جمهوری افغانستان شام دیروز وارد هند شد
توضیح تصویر،

رئیس جمهوری افغانستان شام دیروز وارد هند شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که کشورش امسال، سال سختی در پیش دارد، چون "تروریسم بین‌المللی افغانستان را هدف گرفته‌ است."

آقای غنی توضیحی در مورد منظور خود از تروریسم بین‌المللی نداده است. او گفته است که افغانستان یک نیروی ۳۵۲ هزار نفری "شجاع" دارد که مانع سقوط دولت می‌شود.

اشرف غنی در راس هیات بلندمرتبه ۸۳ نفری برای انجام اولین سفر رسمی‌اش به هند دیشب وارد دهلی نو شد.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی به هند می‌گوید که جایانت سینها معاون وزیر مالیه هند از رئیس جمهوری افغانستان در فرودگاه نظامی پالم استقبال کرد، اما مراسم رسمی تشریفات صبح امروز به میزبانی نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند برگزار شد.

آقای غنی دقایقی پس از ورود به هند، سنگ تهداب بخش توسعه‌ای سفارت افغانستان در دهلی را گذاشت و ساختمان بازسازی شده سفارت را گشایش داد.

او در دو جلسه با مهاجران افغان مقیم هند و نمایندگانی از دانشجویان افغان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که کشورش با فساد گسترده‌ اداری و مالی روبه‌رو است و اصلاحات به زمان نیاز دارد. برای مثال او گفت که با ۳۴ رئیس دادگاه‌های ولایت‌های افغانستان دیده و از دست آنها "به بینی" رسیده یعنی به ستوه آمده است.

مهاجران هندو مذهب افغان در هند از غصب زمین‌ها و عبادتگاه‌های خود در ولایت‌های خوست، غزنی، ننگرهار و کابل به رئیس جمهوری شکایت کردند، رئیس جمهوری به آنها اطمینان داد که شخصا غصب معبدهای آنها را پیگیری می‌کند ولی بازگرداندن این اماکن آنها دست کم یک سال طول خواهد کشید.

آقای غنی همچنین به کسانی که خواهان ترک تابعیت افغانستان برای گرفتن تابعیت هند هستند، وعده داد که در این زمینه برای آنها سهولت ایجاد کند.

در دیدار با دانشجویان هم، نوک انتقاد رئیس جمهوری افغانستان به سوی سفارت‌خانه‌های افغانستان نشانه رفت.

او گفت "واسطه‌گرایی و خویش‌خوری باعث شده که افراد بی‌کاره به سفارتخانه ها راه پیدا کنند". برای مثال او از سفارت افغانستان در بریتانیا یاد کرد و گفت "تنها در این سفارت دست کم ده نفر را می شناسد که حاضری امضا می‌کنند، اما وظیفه اجرا نمی‌کنند."

آقای غنی در پاسخ به این نگرانی دانشجویان که پس از فراغت، فرصت شغلی کمی دارند، اطمینان داد که اداره‌های افغانستان فنی و جوان خواهد شد و افرادی که به بازنشستگی رسیده‌اند، به کار ادامه نخواهند داد.

در بخش دیگر سخنانش، رئیس جمهوری افغانستان به دلایل تن دادن به تشکیل دولت وحدت ملی اشاره کرد و گفت که افغانستان برای اینکه به ۲۰۰ سال عقب برنگردد، اجماع ملی تشکیل داد.

او گفت که قشر سیاسی افغانستان به مثابه یک زهر برای مردم عمل کرده و سبب بحران در کشور شده است. اما این بار، نخبه‌های افغانستان اجازه ندادند که تاریخ تکرار شود.

امروز هم رئیس جمهوری غنی با نارندرا مودی، نخست وزیر، پرناب موکرجی، رئیس جمهوری و وزیران خارجه، تجارت، دفاع، حمید انصاری معاون رئیس جمهوری هند، مشاور امنیت ملی دیدارهای جداگانه خواهد داشت.

فردا چهارشنبه دیدار با سرمایه گذاران و تاجران هند در برنامه است که آقای غنی سعی می کند آنها را به سرمایه گذاری کلان در کشورش تشویق کند.