قاضی دادگاه فرخنده حکم بازداشت دو افسر پلیس و یک 'عرب' را صادر کرد

حق نشر عکس f
Image caption متهمان تحت تدابیر شدید امنیتی در دادگاه حاضر شدند.

در دومین روز جلسه بررسی پرونده فرخنده در دادگاه ابتدائی/بدوی کابل، رئیس دادگاه حکم بازداشت یک شهروند عرب-افغان و پیگرد دو افسر پلیس افغان را صادر کرد.

دیروز یکی از متهمان پلیس در جریان بررسی پرونده در دادگاه فرخنده گفت که یک شهروند عرب در وقت حمله به فرخنده، حضور داشت که وسایل الکترونیک با خود داشت و در آن زمان وسایل مخابراتی پلیس از کار افتاده بود.

به دنبال طرح این موضوع صفی‌الله مجددی رئیس دادگاه ابتدائی کابل دستور داد که ژنرال ظاهر ظاهر، رئیس اداره تحقیقات جنایی وزارت داخله/کشور، عبدالرحمان رحیمی، فرمانده و شماری از افسران ارشد پلیس کابل در جلسه دادگاه برای ارائه توضیحات حضور یابند.

آقای رحیمی فردی را که گفته شده بود عرب است هم در دادگاه حاضر کرد و گفت که او اسناد تابعیت افغانستان را دارد و اصلا عرب نیست.

ارائه گذرنامه و شناسنامه افغانی از سوی این فرد که حدود یک سال پیش از عربستان سعودی به افغانستان آمده، قناعت رئیس دادگاه را فراهم نکرد و آقای مجددی دستور بازداشت او را صادر کرد.

در دادگاه گفته شد که این فرد تا ۴۸ ساعت پس از قتل فرخنده در بازداشت پلیس بوده و بعدا به دلیل این که اسنادی مبنی بر مظنون بودن او وجود نداشت، آزاد شده بود.

رئیس دادگاه دستور داد دو افسر پلیس حوزه دوم امنیتی کابل که این فرد را از بازداشت آزاد کرده بودند هم تحت پیگرد قرار گیرند.

دادگاه دیروز هم حکم بازداشت یک افسر دیگر حوزه دوم پلیس کابل را صادر کرده بود. فرخنده در نزدیکی مقر حوزه دوم پلیس کابل به قتل رسید.

در حال حاضر ۱۹ افسر و مامور پلیس در میان ۴۹ متهم پرونده قتل فرخنده هستند که با اتهام "غفلت و عدم استفاده از صلاحیت در وظیفه" برای نجات جان فرخنده روبرو هستند.

Image caption فرخنده در یک مدرسه دینی تحصیل کرده بود

فرخنده ۲۷ ساله روز ۲۸ حوت/اسفند به اتهام سوزاندن قرآن در زیارتگاه شاه دوشمشیره در مرکز کابل از سوی ده‌ها مرد خشمگین به ضرب مشت، لگد، چوب و سنگ کشته و جسدش سوزانده شد.

این اتهام هم از سوی کمیسیون حقیقت‌یاب که اشرف غنی، رئیس جمهوری تعیین کرده بود و هم از جانب دادستان پرونده فرخنده نادرست دانسته شده است.

در جلسه دیروز و امروز دادگاه شماری از کسانی که تفهیم اتهام شده‌اند، اتهام‌های مطرح شده را پذیرفتند، اما برخی از آنها اتهامات را رد کردند و عده‌ای از آنها گفتند که در جریان بازجویی شکنجه شده‌اند.