خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان 'افزایش یافته است'

Image caption نی: خشونت علیه خبرنگارن افزایش یافته است

نی، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات از افزایش موارد خشونت علیه خبرنگاران در این کشور خبر داده است.

صدیق الله توحیدی رئیس مرکز نی می‌گوید که در یک سال گذشته، ۱۰۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ثبت شده و ۴ خبرنگار نیز کشته شده‌اند.

به گفته آقای توحیدی در سال قبل از آن، ۷۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این کشور ثبت شده بود.

او گفت که این موارد شامل خشونت فیزیکی، روانی، جنسیتی و حقوقی بوده است.

آقای توحیدی همچنین گفت که نهادهای دولتی، عامل ۴۷ درصد این خشونت‌ها بوده‌اند، ۱۲ درصد این خشونت‌ها از طرف صاحبان رسانه‌ها، ۱۸درصد توسط گروه طالبان و ۲۰ درصد نیز توسط گروه‌های مختلف در این کشور اعمال شده است.

افغانستان دارای چندین نهاد حمایت از رسانه‌ها است اما به گفته آقای توحیدی بیش از ۵۱ درصد از افرادی که با خشونت مواجه شده‌اند به هیج نهادی مراجعه نکرده‌اند.

قانون دسترسی به اطلاعات در افغانستان تصویب شده و به امضای رئیس جمهوری این کشور نیز رسیده است اما آن گونه که آقای توحیدی می‌گوید "این قانون تا کنون اجرایی نشده و نیاز به تعدیلاتی نیز دارد."

امروز هم مدیران مسئول روزنامه‌های ۸صبح، اطلاعات روز، ماندگار و جامعه باز گفتند که به کمیسیون بررسی شکایت‌ها و تخلفات رسانه‌ای افغانستان احضار شده‌اند.

در همین حال دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها را "یکی از ارزش‌های بزرگ قانون اساسی افغانستان" دانسته و گفته که دولت این کشور به حفاظت و تقویت هرچه بیشتر آزادی بیان متعهد است.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده که آزادی رسانه‌ها و بیان در افغانستان در مقایسه با کشورهای منطقه از وضعیت بسیار خوبی برخورداراست.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که قرار گرفتن افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریسم بین‌المللی، مشکلات و خطراتی را متوجه خبرنگاران در این کشور کرده که در مواردی با خشونت نیز همراه بوده است.

از سوی دیگر امروز در کابل، رسانه‌های افغانستان نمایشگاهی را برای معرفی برنامه‌های خود در کابل برگزار کردند.

شمار زیادی از رسانه‌های چاپی، صوتی و تصویری از سرتاسر افغانستان در این نمایشگاه حضور داشتند.

Image caption نمایشگاه امروز در کابل با شرکت رسانه‌های تصویری، صوتی و چاپی برگزار شد