۱۶ سرباز افغان در بدخشان کشته شدند

حق نشر عکس f

مقام‌های بهداشتی در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گویند که اجساد ۱۶ سرباز ارتش و پلیس این کشور به بیمارستان شهر فیض آباد، مرکز این ولایت منتقل شده است.

شاه عبدالله، یکی از مسئولان این بیمارستان به بی‌بی‌سی گفته است که دو تن از این سربازان سر بریده شده‌اند و سرهای ۱۴ تن دیگر نیز به شدت متلاشی شده است.

به گفته او ۸ سرباز زخمی نیز به بیمارستان شهر فیض آباد منتقل شده‌اند.

صبح امروز وزارت داخله/کشور افغانستان از وقوع درگیری میان نیروهای امنیتی این کشور و شورشیان مخالف در ولسوالی وردوج بدخشان خبر داده بود.

نجیب الله دانش یکی از سخنگویان وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که مخالفان مسلح در طول شب گذشته به چند پاسگاه نیروهای امنیتی در وردوج حمله کردند که به گفته او با "واکنش جدی" این نیروها مواجه شدند.

پیشتر یک افسر پلیس که نخواسته بود نامی از او برده شود، به قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان گفته بود که در درگیری وردوج، ۱۷ سرباز کشته و شماری هم زخمی شده‌اند.

او همچنین از اسارت ۵ سرباز افغان به دست نیروهای مخالف خبر داده و گفته بود که تمام تجهیزات نیروهای امنیتی در محل درگیری به دست گروه طالبان افتاده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان، به نقل از مقام‌های محلی و شاهدان عینی می‌گوید از سرنوشت دست کم 25 سرباز دیگر نیز اطلاعی در دست نیست و گمان می‌رود که این سربازان به اسارت مخالفان مسلح درآمده باشند.

اما آقای دانش با رد این گزارش‌ها گفته است که تنها ۳ تن از نیروهای امنیتی در این درگیری کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

او می‌گوید نیروهای امنیتی افغان در حال پیشروی و سرگرم عملیات پاکسازی در منطقه هستند.

به گفته آقای دانش دست کم ۱۰ تن از مهاجمان مسلح در این درگیری کشته شده‌اند.

در همین حال گروه طالبان مدعی شده است که در درگیری‌های شب گذشته در وردوج "تعداد زیادی" از نیروهای امنیتی افغان کشته و زخمی شده‌اند.

کمتر از یک ماه پیش نیز، حمله شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی این کشور در ولایت بدخشان، تلفات سنگینی به جا گذاشت.

نوید فروتن، سخنگوی والی بدخشان به بی‎بی‌سی گفته بود که در این نبرد که بامداد روز ۲۱ حمل/فروردین با حمله نفرات طالبان به پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی جرم آغاز شد، ۱۸ نفر از نیروهای امنیتی کشته شدند که ۸ نفر آنها سر بریده شده‌اند.

یک هفته پس از این حادثه، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به بدخشان رفت و در آنجا گفت که "تروریسم بین‌المللی"، مسئول درگیری‌ها در بدخشان است.