پلیس نیمروز: از فروش لاشه پهپاد آمریکایی به ایرانی‌ها جلوگیری کردیم

عکس آرشیوی
Image caption پهپادی که قرار بود به "ایرانی ها" فروخته شود، از یکی از پایگاههای نیروهای آمریکایی پرواز کرده بود (عکس آرشیوی)

پلیس ولایت نیمروز در جنوب غرب افغانستان اعلام کرده که یک نفر را به اتهام فروش لاشه یک فروند هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی به "ایرانی‌ها" بازداشت کرده است.

ژنرال محمدقسیم جنگل‌باغ، فرمانده پلیس نیمروز به بی‌بی‌سی گفت که این هواپیمای بی‌سرنشین (پهپاد) کوچک تجسسی در یکی از محلات این ولایت در روزهای گذشته سقوط کرده بود.

آقای جنگل‌باغ گفت که این فرد با همکاری شماری از افراد دیگر این پهپاد را به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان به "افراد ایرانی" فروخته بود، اما پیش از تحویل آن به ایرانی‌ها، فرد فروشنده از سوی پلیس نیمروز بازداشت شد.

او افزود: "این طیاره مربوط به پایگاه‌های آمریکایی‌ها بود و به دست تعدادی اشخاص افتاده بود. آن‌ها با تعدادی افراد ایرانی معامله کرده بودند که خوشبختانه به دست ما افتاد و فعلاً نزد ما است."

فرمانده پلیس نیمروز گفت که این پهپاد کوچک که در آن دوربین‌های فیلم‌برداری و عکاسی نصب شده، از یکی از پایگاه‌های نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان پرواز کرده بود.

هنوز فرماندهان نیروهای آمریکایی در افغانستان در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

همچنین جزئیات این پهپاد و دلیل و محل دقیق سقوط آن تا حال اعلام نشده است.

در ۱۴ قوس/آذر ۱۳۹۱ سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که یک هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی از نوع اسکن‌ایگل را پس از ورود به حریم فضایی جمهوری اسلامی، توسط یگان های پدافندی این نیرو "گرفتار و در اختیار گرفته" است.

هر چند ایران در آن زمان تصاویری از این پهپاد را پخش کرد، اما مقام‌های آمریکایی ناپدید شدن هیچ یک از پهپادهای فعال خود را تایید نکردند.